Kuersetin'in prostat kanseri PC3 hücre hattında dosetaksel'in neden olduğu hücresel hasarı düzenlemedeki kemopreventif etkisinin araştırılması
Investigation of the chemopreventive effect of Kuersetin in regulating cellular damage induced by docetaxel in prostate cancer PC3 cell line
- Tez No: 932083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü olup, dünya genelinde kansere bağlı ölümler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde prostat kanseri tedavisinde cerrahi, radyoterapi, kemoterapi ve hormon tedavisi gibi çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Ancak, özellikle ileri evrelerde kullanılan kemoterapötik ajanların ciddi yan etkilere sahip olması ve zamanla kemoterapiye direnç gelişmesi, yeni tedavi stratejilerinin araştırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, doğal bileşiklerin kemoterapiye olan katkılarının araştırılması önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, doğal bir flavonoid olan Kuersetin'in prostat kanseri PC3 hücre hattında Dosetaksel ile kombinasyonunun tedavi etkinliğini ve kemopreventif etkisini araştırmaktır. Çalışmada PC3 hücre hattına farklı dozlarda Dosetaksel ve Kuersetin uygulanarak hücre canlılığı 3-4,5-dimetil-tiyazolil-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) testi belirlenmiş ve yarı maksimum inhibitör konsantrasyonu (IC50) değerleri hesaplandı. Ardından çalışma grupları (Kontrol, Kuersetin, Dosetaksel, Dosetaksel+Kuersetin) oluşturularak immünositokimyasal boyama yöntemiyle Bax, Bcl-2, Kaspaz-3 proteinlerinin immunreaktivite yoğunluğu ve akış sitometrisi ile hücre döngüsü analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the second most common type of cancer in men and holds a significant place among cancer-related deaths worldwide. Currently, various treatment approaches, including surgery, radiotherapy, chemotherapy, and hormone therapy, are utilized in prostate cancer management. However, the severe side effects of chemotherapeutic agents, particularly in advanced stages, and the development of chemotherapy resistance over time necessitate the investigation of new treatment strategies. In this context, exploring the potential contributions of natural compounds to chemotherapy is of great importance. This study aims to investigate the therapeutic efficacy and chemopreventive effects of the natural flavonoid quercetin in combination with docetaxel in the prostate cancer PC3 cell line. In this study, PC3 cells were treated with different doses of docetaxel and quercetin, and cell viability was determined using the 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) assay. The half-maximal inhibitory concentration (IC50) values were then calculated. Experimental groups were established, including Control, Quercetin, Docetaxel, and Docetaxel+Quercetin, followed by immunocytochemical staining to assess the immunoreactivity intensity of Bax, Bcl-2, and Caspase-3 proteins. Additionally, cell cycle analysis was performed using flow cytometry.