Yarım ve tam ünite salen bileşiklerinin dioksomolibden (VI), oksovanadyum (IV) ve demir(III) kompleksleri
Dioxomolybdenum (VI), oxovanadium (IV) and iron (III) complexes ofhalf and full unit salen compounds
- Tez No: 932135
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ERÇAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çalışmamızda, 3,4-diaminobenzofenon' dan 2-hidroksi-1-naftaldehit ve 4-dietilamino salisilaldehit kullanılarak sırası ile L1 ve L2, ONN donör yarım ünite salen ligandları sentezlenerek kullanılmıştır. Birinci bölümde; yarım ünite salen ligandlarının MoO2(acac)2 ile reaksiyonlarından on adet alkol solvate dioksomolibden(VI) kompleksi, [MoO2(L1-L2)ROH] R: CH3, C2H5, C3H7, C4H9 ve C5H11) ve dört adet donör çözücü içeren dioksomolibden(VI) kompleksi, [MoO2(L1-L2)D] D: DMF, DMSO olmak üzere toplam on dört adet yeni dioksomolibden(VI) kompleksi sentezledi. Ayrıca, yarım ünite salen ligandı L2' nin simetrik salen oksovanadyum(IV) kompleksi, [VOL2'], ilave aldehit kullanılmadan sentezlendi. İkinci bölümde, yarım ünite salen ligandlarından, metal iyonu katalizörlüğünde kalıp sentezi yöntemi ile asimetrik salen tipi ligandlar taşıyan Fe(III) ve VO(IV) kompleksleri elde edildi. Asimetrik yapıyı oluşturmak üzere; ikincil aldehit olarak halojen disübstitüe salisilaldehitler ve Fe(III) iyonu kullanıldığında, sekiz adet Fe(III) kompleksi, [Fe(L3-L6)Cl], sentezlendi. Yine aynı tip reaksiyonlardan, metal iyonu olarak VO(IV) iyonu kullanıldığında sekiz adet oksovanadyum(IV) kompleksi, [VO(L3-L6)(H2O)].H2O, sentezlendi. Son olarak, 3,4-diaminobenzofenon ve 3,5-diklorosalisilaldehitin 1:2 mol oranında reaksiyonundan yeni simetrik salen ligandı, H2L, ve onun Fe(III) ve VO(IV) kompleksleri [Fe(L)Cl], [VOL(H2O)].H2O sentezlendi. Sentezlenen ligand ve komplekslerin yapıları fiziksel ve spektroskopik yöntemlerle önerilmiş ve literatüre otuz beş adet yeni bileşik kazandırılmıştır. L1 ligandı ile C9, C10, C11, C14, C16 ve C34 komplekslerinin tek kristal yapıları X-ışını kırınımı yöntemi ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, L1 and L2, ONN donor half-unit salen ligands, were synthesized and used from 3,4-diaminobenzophenone using 2-hydroxy-1-naphthaldehyde and 4-diethylamino salicylaldehyde, respectively. In the first part, ten alcohol-solvated dioxomolybdenum(VI) complexes, [MoO2(L1-L2)ROH] (R: CH3, C2H5, C3H7, C4H9, and C5H11), and four dioxomolybdenum(VI) complexes containing donor solvents, [MoO2(L1-L2)D] (D: DMF, DMSO), were synthesized, resulting in a total of fourteen new dioxomolybdenum(VI) complexes. Additionally, the symmetric salen oxovanadium(IV) complex of the half-unit salen ligand L2, [VOL2'], was synthesized without using an additional aldehyde. In the second part, Fe(III) and VO(IV) complexes containing asymmetric salen type ligands were obtained from half-unit salen ligands by template synthesis method under metal ion catalyst. To form the asymmetric structure, when halogen-disubstituted salicylaldehydes were used as the secondary aldehyde along with Fe(III) ions, eight Fe(III) complexes, [Fe(L3-L6)Cl], were synthesized. Similarly, from the same type of reactions, eight oxovanadium(IV) complexes, [VO(L3-L6) (H2O)].H2O, were synthesized using VO(IV) ions as the metal. Finally, the new symmetric salen ligand, H2L, and its Fe(III) and VO(IV) complexes [Fe(L)Cl], [VOL(H2O)].H2O were synthesized from the reaction of 3,4-diaminobenzophenone and 3,5-dichlorosalicylaldehyde in a 1:2 molar ratio. The structures of the synthesized ligands and complexes were suggested by physical and spectroscopic methods and thirty-five new compounds were introduced to the literature. The single crystal structures of the L1 ligand and C9, C10, C11, C14, C16 and C34 complexes were elucidated by X-ray diffraction.