Evde sağlık hastalarında nutrisyonel risk skoru(NRS-2002) ile CRP albumin oranı arasındaki ilişkinin değerlendirmesi
Evaluation of the relationship between nutritional risk score (NRS-2002) and CRP albumin ratio in home healthcare patients
- Tez No: 932196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ SEZGİN, UZMAN MEHMET KOCABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, tek merkezli ve retrospektif bir olgu-kontrol çalışması olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Çalışmanın evrenini, Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği Evde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından izlenen ve tedavi edilen hastalar oluşturmuştur. Katılımcılara ait yaş, cinsiyet, VKİ, mobilite durumu, beslenme şekli, SARC-F skoru, Klinik Kırılganlık Skalası (KKS), CRP ve albümin düzeyleri değerlendirilmiştir. Hastaların malnutrisyon durumları, Nutrisyonel Risk Skoru (NRS-2002) kullanılarak belirlenmiştir. Bu veriler, hastaların anamnez ve klinik bilgilerini içeren tıbbi kayıtlar aracılığıyla elde edilmiştir. Malnutrisyon saptanan bireyler olgu grubunu (n=48), malnutrisyon saptanmayan bireyler ise kontrol grubunu (n=48) oluşturmuş; böylece toplam 96 birey çalışmaya dahil edilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya 57'si kadın olmak üzere toplam 96 birey dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 82,52±12,07 olarak saptanmıştır. Katılımcıların %59,4'ü kadın, %71,9'u mobil olmayan bireylerden oluşmakta olup, %85,4'ü oral yolla beslenmekteydi. Malnutrisyon prevalansı %50 olarak belirlenmiştir. Cinsiyet ile malnutrisyon durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuş; kadın bireylerin malnutrisyon olmayan grupta daha yüksek oranda olduğu görülmüştür. Mobilite durumu ile malnutrisyon durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmiş; mobil olmayan bireylerde destekli mobil olanlara göre malnutrisyon oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Beslenme şekli ile malnutrisyon arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Malnutrisyonu olan bireylerde, malnutrisyonu olmayanlara kıyasla VKİ ve albümin düzeyleri anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur. Buna karşılık, SARC-F skoru, KKS ve CRP/albümin oranı malnutrisyon grubunda daha yüksek bulunmuştur. CRP düzeyi iki grup arasında anlamlı farklılık göstermemiştir. ROC analizi sonucu bulunan“cut-off”değerine göre CRP/albümin değişkeni düşük ve yüksek olmak üzere katılımcılar iki kategoriye ayrıldı. CRP/albümin oranı yüksek olan bireylerde malnutrisyon riskinin 4,8 kat arttığı, VKİ arttıkça malnutrisyon riskinin azaldığı (her 1 kg/m² artışta %16 azalma), KKS skoru yüksekliğinin ise malnutrisyon riskini 3,2 kat artırdığı belirlenmiştir. Cinsiyet, mobilite durumu ve SARC-F skoru ile malnutrisyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. SONUÇ: Bu çalışma, evde sağlık hizmeti alan yaşlı bireylerde malnutrisyonun belirlenmesinde CRP/albümin oranının değerli bir biyobelirteç olduğunu göstermiştir. Yüksek CRP/albümin oranı ve KKS skoru malnutrisyon riskini artırırken, yüksek VKİ koruyucu etki göstermiştir. Bulgular, malnutrisyonun yalnızca fiziksel değil, inflamatuar ve kırılganlık gibi çok yönlü faktörlerle ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. CRP/albümin oranı, bu bireylerde malnutrisyon riskinin erken saptanmasında kullanılabilecek etkili ve uygulanabilir bir parametredir.
Özet (Çeviri)
This study was designed and conducted as a single-center, retrospective case-control study. The study population consisted of patients monitored and treated by the Home Health Care Unit of the Family Medicine Clinic at Trabzon Kanuni Training and Research Hospital. Age, sex, BMI, mobility status, feeding method, SARC-F score, Clinical Frailty Scale (CFS) score, and CRP and albumin levels of the participants were evaluated. The malnutrition status of the patients was determined using the Nutritional Risk Screening (NRS-2002) tool. These data were obtained through the patients' medical files, which included anamnesis and clinical information. Individuals with malnutrition formed the case group (n=48), while those without malnutrition comprised the control group (n=48); thus, a total of 96 individuals were included in the study. RESULTS: A total of 96 individuals, 57 of whom were female, were included in the study. The mean age of participants was 82.52±12.07 years. Among the participants, 59.4% were female, 71.9% were non-mobile, and 85.4% were receiving oral nutrition. The prevalence of malnutrition was determined to be 50%. A statistically significant relationship was found between sex and malnutrition status, with a higher proportion of women in the non-malnourished group. A statistically significant difference was also observed between mobility status and malnutrition; the rate of malnutrition was higher in non-mobile individuals compared to those with assisted mobility. No significant difference was observed between malnutrition and feeding method. Compared to those without malnutrition, individuals with malnutrition had significantly lower BMI and albumin levels. In contrast, SARC-F score, CFS score, and CRP/albumin ratio were higher in the malnutrition group. CRP levels did not differ significantly between the two groups. Based on the cut-off value determined by ROC analysis, participants were categorized into two groups as having low or high CRP/albumin ratios. The risk of malnutrition was found to be 4.8 times higher in individuals with a high CRP/albumin ratio. An increase in BMI was associated with a 16% reduction in malnutrition risk per 1 kg/m², and a higher CFS score was found to increase the risk of malnutrition by 3.2 times. No statistically significant relationship was identified between malnutrition and sex, mobility status, or SARC-F score. CONCLUSION: This study demonstrated that the CRP/albumin ratio is a valuable biomarker in identifying malnutrition among elderly individuals receiving home health care services. While high CRP/albumin ratio and CFS score increased the risk of malnutrition, higher BMI was found to have a protective effect. The findings revealed that malnutrition is associated not only with physical factors but also with multifaceted elements such as inflammation and frailty. The CRP/albumin ratio is an effective and applicable parameter for the early detection of malnutrition risk in this population.