Zayıflama diyeti yapan bireylerde yeme tutumu ve beck depresyon ölçeğine göre deprsyon ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between eating attitude and depression according to beck depression scale in individuals on a weight loss diet
  1. Tez No: 932199
  2. Yazar: SELİN ASLI GÜLEŞCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde değişen beslenme alışkanlıkları artan sağlıksız atıştırmalıkların tüketimi obezite prevelansının artışa geçmesine neden olmaktadır. Sosyal medyaya bağlı olarak gelişen güzellik algısı yeme bozukluklarının gelişimini desteklemektedir. Bu araştırmanın amacı zayıflama diyeti yapan bireylerin yeme tutumlarının depresyon ile ilşkisini incelemektir. Araştırma 1 Mart 2023- 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında zayıflama diyeti yapan bireyler arasında yapılmıştır. Araştırma 18-65 yaş aralığında 500 birey ile yapılmıştır. Bu bireylerin 400'ü kadın, 100'ü erkektir. Bireylerin beden kütle indeksi ortalaması 25,46 kg/ m2, boy ortalaması 166 cm ve vücut ağırlığı ortalaması ise 70,21 kg olarak bulunmuştur. Zayıflama diyeti uygulanan kadın bireylerin BKİ ortalamasının 25,51 kg/m2 olduğu, boy ortalamasının 165,50 cm olduğu ve vücut ağırlığı ortalamasının ise 69,96 kg olduğu belirlenmiştir. Zayıflama diyeti uygulanan erkek bireylerin BKİ ortalamasının 25,25 kg/m2 olduğu, boy ortalamasının 168,0 cm olduğu ve vücut ağırlığı ortalamasının ise 71,18 kg olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan bireylere yüz yüze seanslarda anketler verilmiş ve doldurmaları istenmiştir. Bu anketler Yeme Tutumu Testi- 26 ve Beck Depresyon Ölçeğidir. Araştırmada zayıflama diyeti uygulanan bireylerin depresyon genel ortalamaları ile Yeme Tutum Testi- 26 arasında ilişki istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. (r:-,438, p=0,000
Özet (Çeviri)
Today, changing eating habits and increasing fast food consumption lead to an increase in the prevalence of obesity. The perception of beauty developed due to social media supports the development of eating disorders. The aim of this study was to examine the relationship between food attitudes and depression in individuals on a weight loss diet. The study was conducted on individuals who were on a weight loss diet between March 1, 2023 and August 31, 2023. The research was conducted with 500 participants aged 18-65. Of these participants, 400 were women and 100 were men. The average body mass index of the participants was 25.46 kg/m2, the average height was 166 cm and the average weight was 70.21 kg. It was determined that the mean BMI of female individuals who were administered a weight loss diet was 25.51 kg/m2, the mean height was 165.50 cm and the mean weight was 69.96 kg. It was determined that the mean BMI of male individuals who were administered a weight loss diet was 25.25 kg/m2 , the mean height was 168.0 cm and the mean weight was 71.18 kg.The individuals participating in the study were given questionnaires in face-to-face interviews and asked to fill them out. These questionnaires are Eating Attitude Test-26 and Beck Depression Scale. In the study, a statistically significant relationship was found between the depression averages of the participants on a weight loss diet and the Eating Attitude Test (r: -,438, p=0.000