COVİD 19 hastalarında apelin-13 ve galektin-3 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of apelin-13 and galectin-3 levels in COVID 19 patients
- Tez No: 932214
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL CAN, PROF. DR. AHMET KIZILTUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Şiddetli Akut Solunum Sendromu Koronavirüs-2 (SARS-CoV-2) kaynaklı COVID-19, 2019'un sonlarında Wuhan'da ortaya çıkarak kısa sürede küresel bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu çalışmada, COVID-19 tanısı alan bireylerde Apelin-13 ve Galektin-3 düzeylerinin, rutin biyokimyasal parametrelerle ilişkisi araştırılmıştır. Toplam 89 katılımcıdan 44'ü COVID-19 negatif, 45'i ise BT ve/veya PCR testleriyle COVID-19 pozitif olarak belirlenmiştir. Serum örneklerinde Apelin-13 ve Galektin-3 seviyeleri ELISA yöntemiyle, rutin biyokimyasal parametreler ise otoanalizörlerde ölçülmüştür. Analizlerde, ALP, direkt bilirubin, üre, kreatinin, EGFR, glukoz ve CRP (p=0,001) ile ALT, GGT, total bilirubin, albümin ve kolesterol (p0,05). Sonuç olarak, Apelin-13 ve Galektin-3 düzeylerinin, COVID-19'da gözlenen bazı biyokimyasal değişikliklerle sınırlı bir ilişkisi olduğu, ancak tanıda belirgin bir katkı sağlamadığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 caused by Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus-2 (SARS-CoV-2) emerged in Wuhan in late 2019 and quickly became a global public health problem. In this study, we investigated the relationship between Apelin-13 and Galectin-3 levels and routine biochemical parameters in individuals diagnosed with COVID-19. Out of a total of 89 participants, 44 were COVID-19 negative and 45 were COVID-19 positive by CT and/or PCR tests. Apelin-13 and Galectin-3 levels in serum samples were measured by ELISA method and routine biochemical parameters were measured by autoanalyzers. Statistically significant differences were observed between the control and patient groups in ALP, direct bilirubin, urea, creatinine, EGFR, glucose and CRP (p=0.001) and ALT, GGT, total bilirubin, albumin and cholesterol (p0.05). In conclusion, Apelin-13 and Galectin-3 levels have a limited association with some biochemical changes observed in COVID-19, but do not contribute significantly to the diagnosis.