Zemin iyileştirmede rijit kolon etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of rigid columns in soil improvement
- Tez No: 932256
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, taş kolon, jet grout ve deep mixing gibi zemin iyileştirme yöntemleriyle oluşturulan rijit kolonların davranışları, laboratuvar model deneyleri ve sayısal analizler yardımıyla incelenmiştir. Laboratuvar çalışmaları kapsamında, çok sayıda küçük ölçekli model deney gerçekleştirilmiştir. Laboratuvar deneyleri üç seri olarak yapılmıştır. Tüm deneylerde aynı ön konsolidasyon basıncı altında konsolide edilmiş zemin örneği kullanılırken, tank boyutları ve rijit kolon boyutları değiştirilmiştir. Her üç seride de birim hücre merkezinde yer alan rijit kolon; taş kolon, jet grout ve deep mixing olarak üç farklı zemin iyileştirme yöntemi kullanılarak inşa edilmiştir. Model deneylerde inşa edilen rijit kolonların taşıma kapasitelerinin değerlendirilebilmesi için yükleme deneyleri yapılmıştır. İkinci aşama olarak rijit kolonların sayısal analizleri gerçekleştirilmiştir. Sayısal analizler, sonlu elemanlar yöntemine dayanan PLAXIS 2D yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Aynı geometrik model ve zemin parametreleri kullanılarak, farklı rijitliklere sahip taş kolon, jet grout ve deep mixing kolonları modellenmiştir. Sonuç olarak laboratuvar model deneyleri ile sayısal analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuçlar doğrultusunda taş kolon, jet grout kolon ve deep mixing kolon davranışları için önem arz eden parametrelerin etkisi değerlendirilerek elde edilen sonuçlar detaylı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of rigid columns created using ground improvement methods such as stone columns, jet grout, and deep mixing was investigated through laboratory model experiments and numerical analyses. A number of small-scale model experiments were conducted as part of the laboratory studies. The laboratory experiments were carried out in three series. In all experiments, a consolidated soil sample was used under the same pre-consolidation pressure, while tank sizes and rigid column dimensions were varied. In all three series, the rigid column placed at the center of the unit cell was constructed using three different ground improvement methods: stone column, jet grout, and deep mixing. Loading tests were conducted to evaluate the bearing capacities of the rigid columns constructed in the model experiments. As the second phase, numerical analyses of the rigid columns were performed. The numerical analyses were carried out using PLAXIS 2D software, based on the finite element method. Using the same geometric model and soil parameters, stone columns, jet grout columns, and deep mixing columns with different stiffnesses were modeled. As a result, laboratory model experiment results were compared with the numerical analysis outcomes. Based on the results, the influence of significant parameters on the behavior of stone columns, jet grout columns, and deep mixing columns was evaluated, and the findings were presented in detail.