Acil Servise başvuran febril nötropenik hastalarda prokalsitonin/albumin ve CRP/albumin değerlerinin prognoz açısından önemi
The importance of procalcitonin/albumin and CRP/albumin values in terms of prognosis in febrile neutropenic patients presenting to the Emergency Department
- Tez No: 932274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT AYRANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş Etkili sitotoksik kemoterapi rejimlerinin geliştirilmesi son yıllarda önemli bir araştırma alanı olmuştur. Ancak, bu tür tedaviler genellikle kemik iliğinde derin bir baskılanma ve ardından febril nötropeni (FEN) ile sonuçlanmaktadır. FEN'li hastalar hastaneye yatırılmadan önce sıklıkla acil servislerde değerlendirilmekte ve yönetilmektedir. FEN'in prognozu erken tanı ve tedaviye bağlıdır. FEN hastaları komplikasyonlar ve mortalite açısından heterojen bir grup olduğu için, yüksek riskli hastalar acil serviste hızlı bir şekilde belirlenmelidir. FEN hastalarında prokalsitonin, C-reaktif protein ve albümin düzeylerinin önemi bilinmektedir. Bununla birlikte, görece daha yeni belirteçler olan prokalsitonin/albümin (PAR) ve C-reaktif protein/albümin (CAR) düzeylerinin prognostik önemi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmanın amacı, acil servise başvuran FEN hastalarında PAR ve CAR seviyeleri ile prognoz arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve yöntem Çalışmaya acil servise başvuran 344 yetişkin FEN hastası retrospektif olarak dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, primer maligniteleri, başvuru anındaki ve 24. saatteki PAR ve CAR seviyeleri kaydedildi. Acil servis sonlanımı, hastanede kalış süresi, yoğun bakım ünitesine kabul edilme ve hastane içi ölüm oranları gibi prognoz özellikleri değerlendirildi. Bulgular Hastaların yaş ortalaması 62,2 ± 12,8 yıl (18-86 yıl) idi. Erkek/kadın oranı 1.4/1 idi. En sık görülen primer maligniteler hematolojik (%40,4), gastrointestinal (%19,5) ve akciğer (%18,6) maligniteleri idi. Acil serviste hastaların %80,5'i servislere, %15,1'i YBÜ'ye kabul edildi, %3,5'i taburcu edilirken, 1 hasta kendi isteğiyle taburcu edilmişti, sadece 2 hasta acil serviste kaybedildi. Hastane sonlanımına göre %20,1'i kaybedilirken, %78,5'i taburcu edilmişti, %1,5'i ise kendi isteğiyle taburcu edilmişti. Hastaların %22,4'ü yoğun bakım ünitesine kabul edilmiştir. Hastanede kalış süresi median 8 gündü (1-62 gün).
Özet (Çeviri)
Introduction The development of effective cytotoxic chemotherapy regimens has been a major area of research in recent decades. However, such treatment often results in profound bone marrow suppression and subsequent febrile neutropenia (FEN). Patients suffering from FEN are frequently evaluated and managed in emergency departments before being admitted to hospital. The prognosis of FEN depends on early diagnosis and treatment. As FEN patients exhibit a high degree of heterogeneity with regard to complications and mortality, it is imperative that rapid identification of high-risk patients is undertaken in the emergency department. The importance of procalcitonin, C-reactive protein and albumin levels in patients with FEN is known. Nonetheless, the prognostic significance of the relatively newer markers procalcitonin/albumin (PAR) and C-reactive protein/albumin (CAR) levels remains to be fully elucidated. The objective of the present study was to evaluate the relationship between PAR and CAR ratios and the prognosis of patients with FEN who presented to the emergency department. Material and methods The present study comprised 344 adult FEN patients who were admitted to the emergency department, retrospectively. The demographic characteristics, primary malignancies, PAR and CAR levels at admission and 24th hour were recorded. A range of prognosis indicators were analysed, including emergency department outcomes, lengths of hospital stays, intensive care unit admission rates, and rates of in-hospital mortality. Results The mean age of the patients was 62.2 ± 12.8 years (18-86 years). The male/female ratio was 1.4/1. The most common primary malignancies were haematological (40.4%), gastrointestinal (19.5%) and lung (18.6%). In the emergency department, 80.5% of the patients were transferred to inpatient services, 15.1% were transferred to ICU, 3.5% were discharged, 1 patient was discharged voluntarily and only 2 patients died in the emergency department. The hospital outcome data revealed that 78.5% of patients were discharged, 20.1% of patients died, and 1.5% of patients were discharged voluntarily. 22.4% of the patients were admitted to the ICU. The median length of hospital stay was 8 days (1-62 days).