Gazetecilikte uzmanlaşma: Anadolu Ajansı'nda bilim haberciliği üzerine inceleme
Specialization in journalism: A study on science journalism at Anadolu Agency
  1. Tez No: 932319
  2. Yazar: SELMA KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kamunun bilimsel konularda bilgi edinmesini sağlayan bilim haberciliği gazeteciliğin uzmanlaşmış bir dalı olarak öne çıkmaktadır. Bilim habercileri, bilimsel gelişmeleri kamu adına tartışmaya açma, bilimsel bilgileri halkın anlayabileceği biçimde sunma ve bilim insanları ile toplum arasında bir iletişim kanalı oluşturmaktadır. Anadolu Ajansı alan uzmanı haberciler yetiştirmede Türk gazeteciliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, Anadolu Ajansı'nda bilim haberciliği alanında haber üretim sürecinin nasıl tasarlandığı, bu süreçte ne gibi zorluklar yaşandığı alanda uzman gazetecilerin üretim pratikleri üzerinden derinlemesine incelenmiştir. Elde edilen bulgular, nitel içerik analizi yöntemiyle,“bilim haberlerine erişim”,“bilim haberlerinin hazırlanma süreci”ve“bilim haberciliğinin mevcut durumu ve ihtiyaçlar”şeklinde belirlenen kategoriler altında değerlendirilmiştir. Bilim muhabirliğinde uzmanlaşmış Anadolu Ajansı muhabirlerinin sahadaki tecrübe ve gözlemleri farklı kategorilerde irdelenerek Türkiye'deki bilim haberciliğinin mevcut durumu ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular, Türkiye'de henüz yeni gelişmekte ve kurumsallaşmakta olan bilim haberciliğinin bilimsel bilginin kamuoyuna daha etkili bir şekilde ulaştırılması için kritik rol oynadığını, bilim muhabirlerinin bilim dünyası ile halk arasında köprü rolü üstlendiğini göstermiştir. Bilimsel içerikli haberler, toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek konusunda güçlü bir araçtır. Bu içeriklerin kamuoyuna doğru ve anlaşılır şekilde aktarılması konusunda bilim insanları, eğitimciler ve iletişimcilerin iş birliği yapması insanların bilime olan ilgisini ve desteğini güçlendirecek ve toplumun bilimle daha güçlü bir bağ kurmasına büyük katkı sağlayacaktır. Bilim alanının taşıdığı önem göz önünde bulundurulduğunda bilim haberciliğinin yalnızca iletişim fakültelerinde değil farklı disiplinlerde de branşlaşmasını zorunlu hale getirmekte, bilim haberciliğinin daha verimli ve kaliteli olması için bu alandaki uzmanlaşma ve teknoloji entegrasyonunun desteklenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Science journalism, which provides the public with information on scientific issues, stands out as a specialized branch of journalism. Science journalism has the task of opening scientific developments to public discussion, presenting scientific information in a way that the public can understand, and building a bridge between scientists and society. Anadolu Agency plays an important role in Turkish journalism by training specialized journalists. In this study, how the news production process in the field of science journalism is designed at Anadolu Agency and what kind of difficulties are experienced in this process are examined in depth through the production practices of journalists specialized in the field. The findings were evaluated under the categories of“access to science news”,“preparation process of science news”and“current status and needs of science journalism”by qualitative content analysis method. The experiences and observations of Anadolu Agency reporters specialized in science journalism are examined in different categories to reveal the current state of science journalism in Turkey. The findings reflect that science journalism, which is still developing and institutionalizing in Turkey, plays a critical role in delivering scientific information to the public in a more effective way, and that science reporters play a bridge role between the world of science and the public. News with scientific content is a powerful tool for informing and raising public awareness. The cooperation of scientists, educators and communicators in conveying this content to the public in an accurate and comprehensible way will strengthen people's interest and support for science and will contribute greatly to the society's stronger bond with science. Considering the importance of the field of science, it is imperative that science journalism should be specialized not only in communication faculties but also in different disciplines, and specialization and technology integration in this field should be supported in order for science journalism to be more efficient and quality.