Afet risk azaltmada yerel yönetimlerin rolü: Kahramanmaraş örneği
The role of local governments in disaster risk reduction: Kahramanmaraş case
- Tez No: 932318
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet ve İnsani Yardım Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada afetlerin toplumun sosyal, ekonomik ve fiziksel yapısı üzerindeki yıkıcı etkileri göz önünde bulundurularak, Türkiye'de afetlerle mücadelede yerel yönetimlerin rolü incelenmiştir. Kahramanmaraş örneğinden yola çıkarak, yerel yönetimlerin afet yönetimi süreçlerindeki görev ve sorumlulukları ele alınmış; Türkiye'deki mevcut afet yönetimi sisteminin etkinliği değerlendirilmiştir. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Kanada, Almanya ve Fransa gibi ülkelerdeki başarılı afet yönetimi uygulamalarına yer verilmiş ve bu uygulamaların Türkiye'deki yerel yönetimlere entegrasyonu tartışılmıştır. 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinden sonra yapılan saha çalışmasında Kahramanmaraş'taki belediyelerin afet hazırlığı durumu anket ve yerinde değerlendirmelerle incelenmiş, mevcut kapasiteler, karşılaşılan sorunlar ve iyileştirme gereksinimleri belirlenmiştir. Çalışma Türkiye'deki yerel yönetimlerin afet yönetim kapasitelerinin geliştirilmesi için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of local governments in disaster management in Turkey, considering the devastating social, economic, and physical impacts of disasters. Using the Kahramanmaraş example, it explores the roles and responsibilities of local governments in disaster management processes and assesses the effectiveness of the existing disaster management system in Turkey. Additionally, successful disaster management practices from countries such as the United States, Japan, Canada, Germany, and France are presented, and the integration of these practices into Turkey's local government framework is discussed. Following the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes, fieldwork was conducted to assess the preparedness of municipalities in Kahramanmaraş through surveys and on-site evaluations. This assessment identified current capacities, challenges, and areas for improvement. The study provides recommendations for enhancing the disaster management capacities of local governments in Turkey.