19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde koruyucu ve önleyici kamu sağlığı hizmetleri
Preventive and preventive public health services in the Ottoman Empire in the 19th century
- Tez No: 932327
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Osmanlı Devleti'nin 19. yüzyıla gelinceye kadar geleneksel sistemle yürüttüğü sağlık hizmetleri, bu yüzyıldan sonra işlevselliğini yitirmeye başlamıştır. Değişen ve gelişen dünya düzeninde Osmanlı Devleti'nin mevcut sağlık yapılanması gerek toplumun zaruri ihtiyaçlarına gerekse acil müdahale gerektiren sağlık sorunlarına çözüm üretmekte yetersiz kalmıştır. Özellikle 1839'da Tanzimat Fermanı'nın ilan edilmesi ve akabinde yaşanan dönüşüm ivmeleri, artık yönetenden ziyade yönetileni önemseyen uygulamaları devlet ve toplum hayatına dahil edilmesi, devlet idarecilerinin merkezileşme politikalarına yönelmesi, özel mülkiyetin korunması, kişi hak ve hukuku gibi yasal bağlayıcıların önem kazanması, sanayileşme sonrası değişen dünya düzeninin bireye önem veren politikaları öne çıkarması gibi gelişmeler, devlet idarecilerinin sağlık hizmetlerine olan bakış açılarını değiştirdiği gibi onları, yeni sağlık politikaları üretmekte ve uygulamakta samimi adımlar atmaya zorlamıştır. 19. yüzyıl sağlık yapılanmasında dönüşümün yaşanmasında Tanzimat'ın ilan edilmesinin büyük bir etkisi olsa da; dönüşümü asıl zorunlu kılan belki de en önemli faktör; sadece Osmanlı Devleti'ni değil, tüm dünya devletlerini tehdit eden ve kitlesel ölümlere neden olan salgın hastalıkların ortaya çıkması olmuştur. Salgınların bir tehdit olarak dünya devletlerinin kapısına dayanması hem hastalığa müdahale etmeye yönelik acil önlemlerin alınmasını hem de ihtiyaç duyulan bölgelere sağlık hizmetlerinin ulaştırılmasını elzem kılmıştır. Salgın hastalıkların tedavisinde en önemli basamak; hastalıktan korunmak ve gerekli tedbirlerin ivedilikle almak ve uygulamak olduğu için sağlık yapılanmasında artık tedavi edici sağlık hizmetlerinden ziyade koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerine önem verilmiştir. Böylece 19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde Kamu Sağlığı Hizmetleri önem kazanmış, merkezden taşraya uzanan geniş bir yelpazede bireye ve topluma yönelik sağlık hizmetleri verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health services, which the Ottoman Empire carried out with the traditional system until the 19th century, will begin to lose their functionality after this century. In the changing and developing world order, the current health structure of the Ottoman Empire would be insufficient to provide solutions to both the essential needs of the society and the health problems that required urgent intervention. Especially the proclamation of the Tanzimat Edict in 1839 and the subsequent transformation momentum will now include practices that care about the ruled rather than the rulers in the state and social life. However, in the post-Tanzimat period, there will be developments such as the Ottoman state administrators turning to centralization policies, the protection of private property, legal bindings such as personal rights and law gaining importance, and the changing world order after industrialization highlighting policies that give importance to the individual. These developments have changed the perspective of state administrators on health services and forced them to take sincere steps in producing and implementing new health policies. Although the Tanzimat Edict and subsequent developments in the 19th century health structure played a major role in the transformation in health; Perhaps the most important factor that makes the transformation in health necessary; We can say that it is the emergence of epidemic diseases that threaten not only the Ottoman Empire but all states of the world and cause mass deaths. The fact that epidemics are a threat to the doors of the world states has made it essential to take urgent measures to intervene in the disease and to deliver health services to the regions in need. Therefore, the most important step in the treatment of epidemic diseases is; In the field of health, preventive and preventive health services are given more importance than curative services, as it is important to be protected from diseases and to take and implement measures immediately to prevent the occurrence of diseases. Thus, in the 19th century, Public Health Services gained importance in the Ottoman Empire and health services began to be provided for individuals and society in a wide range from the center to the provinces.