Hekimlerin iş motivasyonunun işten ayrılma niyetine etkisinde örgütsel bağlılık ve iş performansının aracılık rolü
The mediating role of organisational commitment and job performance in the effect of physicians' work motivations on turnover intention
- Tez No: 932342
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ASUMAN ATİLLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Sağlık, emek faktörünün yoğun olarak kullanıldığı aynı zamanda yüksek sermaye ve teknolojiye ihtiyaç duyulan bir sektör olmasının yanında, yüksek eğitimli, alanında uzmanlaşmış birçok kişinin bir arada çalıştığı, çoğunlukla ekip çalışması gerektiren hizmetlerin verildiği, hizmet alanlarla yoğun temasın olduğu, kesintisiz hizmet verilen bir sektördür. Sağlık kurumlarında hizmetin temel belirleyicisi olan hekimlerin, yetişme süresi ve koşulları onları diğer işgörenlerden ayırmaktadır. Günümüzün rekabetçi koşulları ve insan kaynağının kısıtlılığı göz önüne alındığında hekimlerin verimli bir şekilde çalışmalarının sağlanması, hizmetin devamlılığı ve kalitesi açısından çok önemlidir. Bu çalışmada hekimlerin iş motivasyonunun işten ayrılma niyetine etkisinde örgütsel bağlılık ve iş performansının aracılık rolü incelenmiştir. Ayrıca çalışmada hekimlerin son dönemde yaşadıkları sıkıntılar, iş motivasyonu, işten ayrılma niyeti, örgütsel bağlılık ve iş performansı boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Çalışmada veriler 9 soruluk kişisel bilgi formu,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”,“İş Motivasyonu Ölçeği”,“İş Performansı Ölçeği”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”ile 477 hekimin katılımıyla toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre hekimlerin örgütsel bağlılığı, iş motivasyonu, iş performansı ve işten ayrılma niyeti arasında bağlantı olduğu, hekimlerin iş performansının işten ayrılma niyetlerini etkilemediği, medeni durumunun, çalışma statüsünün ve kurumda çalışma süresinin düzenleyici rolünün olduğu tespit edilmiştir. Hekimlerin güncel sorunları göz önüne alındığında, hekimlere yönelik şiddet olaylarının çözümüne ilişkin olarak hekimlerin katılımıyla çözüm üretici politikalar geliştirilmesi, hekimlere yönelik şikayetlerin doğrudan işleme konulmaması, kurum tarafından bir ön değerlendirmeye tabi tutulduktan sonra işleme konulması, şikayet mekanizmalarının yanında sağlıklı işleyen teşekkür mekanizmalarının da oluşturulması, yoğun iş yükünün azaltılmasına yönelik çözümler üretilmesi, hekimlerin örgütsel bağlılığını, iş motivasyonlarını, iş performanslarını artırıp işten ayrılma niyetlerini düşürecektir.
Özet (Çeviri)
The healthcare sector is labor-intensive, requiring capital and advanced technology. It involves the collaboration of highly educated professionals, emphasizes teamwork, ensures continuous service delivery, and requires intensive interaction with patients. Physicians, as the primary service providers in healthcare institutions, differ from other employees due to their extensive training and working conditions. Competitive environment and with limited human resources, ensuring the efficient work of physicians is crucial for maintaining service quality and continuity. In this study, the mediating role of organizational commitment and job performance in the relationship between physicians' work motivation and turnover intention was examined. It also evaluates recent challenges faced by physicians through the dimensions of work motivation, turnover intention, organizational commitment, and job performance. Data were collected from 477 physicians using a 9-item demographic form,“Organizational Commitment,”“Work Motivation,”“Job Performance,”and“Turnover Intention”scales. Results of the study, it was determined that there was a relationship between physicians' organisational commitment, work motivation, work performance and turnover intention, physicians' work performance did not affect their intention to quit, marital status, working status and working time in the institution had a regulatory role. Considering the current problems of physicians, developing solutions with the participation of physicians regarding the solution of violence against physicians, not processing complaints against physicians directly, subject to a preliminary assessment, establishing well-functioning resolution mechanisms in addition to complaint mechanisms, producing solutions to reduce the intensive workload will increase the organisational commitment,work motivation and work performance of physicians and reduce their turnover intention.