Sağlıkta şiddet ve malpraktis kaygısının defansif tıp üzerine etkilerinin sosyolojik analizi: Kocaeli ili örneği
Sociological analysis of the effects of health violence and malpractice anxiety on defensive medicine: The case of Kocaeli province
  1. Tez No: 927362
  2. Yazar: ELVAN ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBULFEZ SÜLEYMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, Emergency Medicine, Health Care Management, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sağlık sektöründe görev yapan çalışanlar, sürekli olarak hasta ve hasta yakınlarıyla etkileşim halinde olmaları nedeniyle iş yeri şiddeti açısından oldukça savunmasız bir konumdadır. Bu çalışma ise sağlıkta şiddete uğramış ve beyaz kod uygulaması vermiş ve sonuçta hukuken yargıya taşınmış davaları olan yada yaptıkları tıbbi uygulamalar nedeni ile malpraktis davası açılmış olan hekimlerin mesleklerinde defansif tıbba yönelimlerine ilişkin görüşlerini sosyolojik bağlamda incelemektedir. Araştırma modeli olarak nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması benimsenmiştir. Çalışma grubu için amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde kullanılan ölçütler, katılımcıların Kocaeli ilinde çalışmış ya da halen çalışmakta olmaları, 30-60 yaş arasında olmaları, en az 10 yıl tıbbi deneyime sahip olmaları, en az bir kez sağlıkta şiddete uğramış olmaları ve mahkeme yoluna başvurulmuş veya malpraktis davası açılmış olmalarıdır. Araştırmaya bu ölçütleri taşıyan 10 hekim dahil edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, hekimlerin şiddet olaylarıyla karşılaşma deneyimleri, çeşitli şiddet türlerini kapsamaktadır. Bu türler arasında en sık rastlananı fiziksel şiddetken, bir diğer yaygın şiddet biçimi ise sözlü şiddettir. Sağlık çalışanlarının şiddet ve malpraktis davalarıyla yaşadığı deneyimler, profesyonel yaşamları üzerinde derin ve çok yönlü olumsuz etkiler yaratmaktadır. Şiddet olayları, özellikle mesleki güvenlik kaybı, iş tatminsizliği, tükenmişlik, psikolojik stres ve iletişim zorlukları gibi sonuçlar doğurmaktadır. Fiziksel şiddet, çalışanların fiziksel güvenliğini tehdit ederken, sözlü ve psikolojik şiddet türleri psikolojik yükü artırarak iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Araştırma neticesinde kurum içi psikolojik ve sosyal destek hizmetlerinin artırılması, çalışanların yaşadığı stresle başa çıkabilmelerine yardımcı olacak etkili bir araç olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Healthcare workers are in a particularly vulnerable position in terms of workplace violence due to their constant interaction with patients and their relatives. This study examines the views of physicians who have been subjected to violence in healthcare, have initiated a White Code application, or have faced legal cases brought to court—or who have been sued for malpractice due to their medical practices—regarding their tendency toward defensive medicine in their profession. A case study approach, one of the qualitative research methods, was adopted as the research model. The criterion sampling technique, a purposeful sampling method, was used to determine the study group. The criteria for selecting participants included working or having worked in Kocaeli, being between the ages of 30 and 60, having at least 10 years of medical experience, having experienced violence in healthcare at least once, and having faced malpractice lawsuits as either plaintiffs or defendants. Ten physicians who met these criteria were included in the study. According to the research findings, physicians' experiences with violence encompass various types of violence. The most common type is physical violence, followed by verbal violence as another prevalent form. Healthcare workers' experiences with violence and malpractice lawsuits have profound and multifaceted negative impacts on their professional lives. Violent incidents, in particular, result in a loss of professional security, job dissatisfaction, burnout, psychological stress, and communication difficulties. While physical violence threatens employees' physical safety, verbal and psychological violence undermines work motivation by increasing the psychological burden. The study concludes that enhancing in-house psychological and social support services is an effective tool to help employees cope with the stress they experience.