Latife Tekin romanlarında maduniyet
Subalternity in Latife Tekin's novels
- Tez No: 673158
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İktidar tahakkümünü dayandırdığı hakikat bilgisini üreterek, toplumsal dışlanmanın ya da toplumsal olarak içerilmenin sınırlarını belirler. Bu söz konusu sınırlar hakikat rejiminin işlevselliği çerçevesinde bir kural olarak işler ve iktidar tarafından farklı kılınmanın rasyonalitesi kurulmuş olur. Böylelikle iktidar tahakkümünü, bir özneleşme hattında sürekli olarak yeniden kurar ve özneleşme pratiği beraberinde bir ötekilik pratiğini de üretmiş olur. Tez çalışmamızın amaçlarından biri, söz konusu ötekiliğin toplumsal dışlanmışlık şeklinde tarif ettiği toplumsal konumlarını irdelemek ve maduniyet kavramsallaştırmasının karşılık bulduğu farklılık hattını ortaya çıkarmaktır. Ancak madun kavramı farklılık olgusunun içerilmesinden çok daha fazlasıdır ve iktidarın imkânlarına erişimden uzak toplumsal konumlarla ilgili olarak ele alınır. Hem politik hem de ekonomik düzlemde farklılığın üretilmesinin ve hayatı öteki olarak deneyimlemenin getirdiği yoksunluk duygusunun nasıl bir dilsizleşme biçimini sunduğu üzerinde durulur. Aynı zamanda maduniyetin görünebilirlik, tanınabilirlik alanlarının dışında bırakılmanın işaretlediği Temsilsizlik boyutu, hükümran öznenin inşası ve yeniden üretimi ile ilişkili olarak ele alınır. Bu bağlamda Gayatri Chakravorty Spivak' ın“Madun Konuşabilir mi?”çalışması esas alınır ve maduniyetin kuramsal arka planı açığa çıkarılarak maduniyet döngüsünü aşabilmenin metodu üzerinde durulur. Çalışma böylece, roman analizlerini Spivak'ın kuramı ile ilişkisellik içerisinde ele alarak, yazarın edebi bir dille inşa ettiği maduniyet görünümlerini siyasal bir duyarlılıkla kavrama amacındadır. ANAHTAR KELİMELER: Farklılık, Dilsizlik, Temsilsizlik, Hükümran Özne, Madun
Özet (Çeviri)
Power produces the knowledge of truth on which its domination is based, and determines the limits of social exclusion or social inclusion. These limits operate as a rule within the functionality of the truth regime and the rationality of differentiation by the power is established. Thus, the power re-establishes the domination continuously in a line of subjectivity and the practice of subjectivity also produces a practice of otherness. The aim of this thesis is to examine the social positions of the otherness described as social exclusion and to uncover the line of difference that the concept of 'subalternity' corresponds to. However, the concept of subaltern is much more than the inclusion of the phenomenon of difference and is addressed in relation to social positions far from access to the possibilities of power. Emphasis is drawn on the way in which dichotomization presents the sense of deprivation brought about by the production of the forms of difference and non-speaking on both the political and economic levels and the experience of life as the other. At the same time, the dimension of non-representation marked by exclusion from the areas of visibility and recognizability of subalternity is considered in relation to the construction and reproduction of the sovereign subject. In this context, this study is based on Gayatri Chakravorty Spivak's text, Can the Subaltern Speak?: Reflections on the History of an Idea, and focuses on the method of exceeding the subalternity cycle by elucidating the theoretical background of subalternity. Thus, the study aims to comprehend the implications of the subalternity which the author constructs in a literary language with a political sensitivity by considering novel analyzes in relation to Spivak's theory. KEYWORDS: Difference, The Non-Speaking, The Non-Representation, The Sovereign Subject, Subaltern