Latife Tekin'in romanlarında öznellik ve anlatı
Subjectivity and narrative in Latife Tekin's novels
  1. Tez No: 145693
  2. Yazar: AYTEN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
KISA ÖZET Latife Tekin Romanlarında Öznellik ve Anlatı Ayten Sönmez Bu çalışma, romanlarındaki farklı anlatım tarzı ile özellikle edebi çevrelerde dikkati çeken Latife Tekin'in ilk beş romanında öznellik ve anlatı ilişkisini incelemeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda Türkiye'nin gecikmiş modernite deneyimi içinde oluşan farklı öznelliklerin Latife Tekin'in romanlarında nasıl temsil edildiğine bakılmaktadır. Bu farklı, kolektif ve alternatif öznelik konumu Latife Tekin'de melez bir dil ile ifade edilmektedir. Öznelliğin oluşumu, Latife Tekin'in kullandığı melez dil, geleneksel ve modern türler ve teknikler ile bağlantılandırılmaktadır. Öznenin kolektif olarak ortaya çıkışı dil, mekân ve toplumsal cinsiyet gibi üç temel başlık üzerinden derinleştirilmektedir. Kolektivitenin parçalandığı noktada her türlü öznelliğin, kimliğin, dilin, mekânın ve bedenin parçalanması incelenmektedir. Tüm bu incelemelerle Latife Tekin'in yazarlık konumu ve ürettiği alternatif ve melez metinlerin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Subjectivity and Narrative in the Novels of Latife Tekin by Ayten Sönmez This study aims to explore the relation between subjectivity and narrative in Latife Tekin's first five novels that received significant attention from the literary arena for the narrative style employed. In this perspective, this study searches Latife Tekin's representations of different subjectivities formed in Turkey's belated modernity experience. These collective, different and alternative subjectivities are expressed with a hybrid language in these novels. The formation of subjectivities is considered in relation to hybrid language, traditional and modern genres as well as narrative techniques. The appearance of subject as a collective entity is deepened in terms of language, space, and gender. The disintegration of subjectivity, identity, language, space, and body is explored where collectivity collapses. Finally, this work aims to locate Latife Tekin as an author and evaluate her hybrid and alternative texts. Vlll