Türk dış politikası ekseninde Türkiye-Türk dünyası ilişkileri (Siyasi-ekonomik-kültürel anlaşmalar-1991-2021)
Türkiye-Turkic world relations on the axis of Turkish foreign policy (Political-economic-cultural agreements-1991-2021)
- Tez No: 932348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Doğuda Çin'den, batıda Avrupa'nın ortalarına, kuzeyde Sibirya'dan güneyde İran, Irak, Suriye ve Kıbrıs'a kadar uzanan geniş bir coğrafyada yaşayan Türkler, yüzyıllardır hem ırki hem de dini olmak üzere çeşitli baskılara ve asimilasyon politikalarına maruz kalmıştır. Bu yüzden Türk Cumhuriyetleri ve günümüzde hala bir takım siyasi ve kültürel asimilasyona maruz kalan Türk toplulukları için Türkiye Cumhuriyeti, önemli bir konumdadır. Kurduğu ve desteklediği birçok resmi kuruluş veya sivil toplum örgütleri ile Türk dünyasına yönelik ilişkilerini geliştirmeye çalışan Türkiye, zaman zaman Türk Dünyasının birlik içerisinde hareket etmesi için de önemli çabalar sarf etmiştir. Diğer taraftan Türk dünyası da Türkiye ve dış politikası açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bulundukları coğrafyadaki konumları ve sahip oldukları jeostratejik zenginlikler, ticaret, eğitim ve güvenlik meseleleri ile maruz kaldıkları politikalar Türkiye'nin Türk dünyası politikalarını oluşturan temel etkenler olmuştur. Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti'nin 1991 Sovyetler Birliği'nin dağılmasından 2021 Şuşa Beyannamesine kadar geçen süreçte Türk Cumhuriyetleri ve Türk topluluklarına yönelik izlediği dış politika ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Living in a vast geography stretching from China in the east to the middle of Europe in the west, from Siberia in the north to Iran, Iraq, Syria, and Cyprus in the south, Turks have been subjected to various forms of violence, oppression, and assimilation policies, both racial and religious, for centuries. Therefore, the Republic of Türkiye holds an important position for the Turkic Republics and Turkic communities that are still subjected to political and cultural assimilation. Türkiye, which has sought to improve its relations with the Turkic World through many official institutions and non-governmental organizations it has established and supported, has also made significant efforts at times to encourage unity within the Turkic World. On the other hand, the Turkic World holds a very important place in Türkiye's foreign policy. Their geographical location, geostrategic significance, trade, education, and security issues, as well as the policies they are exposed to, have been the main factors shaping Türkiye's policies towards the Turkic World. This study discusses the foreign policy of the Republic of Türkiye towards the Turkic Republics and Turkic communities during the period from the dissolution of the Soviet Union in 1991 to the Shusha Declaration of 2021.