Okul öncesi eğitimde Karşılıklı Konuşmayı Zenginleştirme Programı'nın öğretmenlerin uygulamaları ile çocukların dil ve sosyal becerilerine etkisi
The effect of the Conversation Enrichment Program in preschool education on teachers' practices and children's language and social skills
- Tez No: 932395
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu araştırmada Karşılıklı Konuşmayı Zenginleştirme Programı'nın öğretmenlerin uygulamaları ile çocukların dil ve sosyal becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada nitel ve nicel yöntemleri içeren karma araştırma modeli kullanılmıştır. Nicel boyut için yarı deneysel desen, nitel boyut için ise durum çalışması yöntemi tercih edilmiştir. Nicel verilerin toplanmasında; dil örneği alma, Çocuklar İçin Kelime Bilinci Ölçeği, Öğretmen Karşılıklı Konuşma Kalitesi Ölçeği, Sosyal Beceri Ölçeği kullanılmıştır. Çocuklar İçin Kelime Bilinci Ölçeği ve Öğretmen Karşılıklı Konuşma Kalitesi Ölçeği bu çalışma kapsamında geliştirilmiş ve geçerlik güvenirliği test edilmiştir. Nitel verilerin toplamasında ise konuşma kaydı ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Çalışma grubu üç okul öncesi öğretmeni ve onların sınıflarında yer alan 46 çocuktan oluşmuştur. İki öğretmen ve sınıfındaki çocuklar deney grubuna, bir öğretmen ve sınıfındaki çocuklar ise kontrol grubuna atanmıştır. Deney grubundaki öğretmenler Karşılıklı Konuşmayı Zenginleştirme Programı'nın dört oturum süren öğretmen eğitimine katılmış ve altı hafta sınıf uygulamaları yürütmüştür. Karşılıklı Konuşmayı Zenginleştirme Programı etkinlikleri sırasında deney grubundaki öğretmenlerden birine (Deney1) koçluk desteği verilirken diğerine (Deney 2) koçluk desteği verilmemiştir. Araştırma sonucunda ortaya çıkan nicel bulgular eğitim programına katılan çocukların dil ile sosyal becerilerinde ve iki öğretmenin karşılıklı konuşma kalitesinde anlamlı düzeyde artış olduğunu göstermektedir. Nitel bulgular ise öğretmenlerin karşılıklı konuşma yaklaşımlarında değişim olduğunu ve program sonrasında çocukların dil, bilişsel ve sosyal becerilerinde ilerlemeler olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of the Conversation Enrichment Program on teachers' practices and children's language and social skills. A mixed research design including qualitative and quantitative methods was used in the study. Quasi-experimental design was preferred for the quantitative dimension, and the case study method was preferred for the qualitative dimension. Language sample analysis, Word Awareness Scale for Children, Teacher Conversation Quality Scale, and Social Skills Scale were used to collect quantitative data. The Word Awareness Scale for Children and Teacher Conversation Quality Scale were developed within the scope of this study, and their validity and reliability were tested. Conversation analysis and semi-structured interviews were used to collect qualitative data. The study group consisted of 3 preschool teachers and 46 children in their classes. Two teachers and the children in their classes were assigned to the experimental group, and one teacher and the children in her class were assigned to the control group. The teachers in the experimental group attended a two-week teacher training consisting of four sessions as part of the Conversation Enrichment Program and implemented classroom activities for six weeks. During the Conversation Enrichment Program activities, one of the teachers in the experimental group (Experimental 1) was given coaching support, while the other (Experimental 2) was not. The quantitative findings of the study indicated a significant increase in the language and social skills of the children who participated in the training program, as well as in the conversation quality of the two teachers. The qualitative findings revealed changes in the teachers' conversational approaches and demonstrated improvements in children's language, cognitive, and social skills following the program.