Preterm ve term doğum hikayesi olan okul öncesi çocukların el kavrama kuvveti, üst ekstremite fonksiyonellik düzeyi ve günlük yaşam aktiviteleri becerisinin karşılaştırılması
Comparison of handgrip strength, upper extremity functionality, and daily living skills in preschool children with a history of preterm and term birth
  1. Tez No: 932394
  2. Yazar: FATMA ECE YOZBATIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
PRETERM VE TERM DOĞUM HİKAYESİ OLAN OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARIN EL KAVRAMA KUVVETİ, ÜST EKSTREMİTE FONKSİYONELLİK DÜZEYİ VE GÜNLÜK YAŞAM AKTİVİTELERİ BECERİSİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışma, preterm ve term doğum hikayesi olan okul öncesi çocukların el kavrama kuvveti, üst ekstremite fonksiyonellik düzeyi ve günlük yaşam aktiviteleri becerisini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Araştırma verileri ölçüm yoluyla toplanmış olup, çalışma Eylül 2023 ile Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya 50 preterm (erken doğan) ve 50 term (zamanında doğan) olmak üzere toplam 100 okul öncesi çocuk katıldı (yaş ortalaması 5,06 yıl, standart sapma ±0,58). Demografik ve klinik bilgiler, ebeveynlerin yanıtları doğrultusunda kişisel bilgi ve klinik değerlendirme formuna kaydedildi. Çocukların el kavrama kuvveti Jamar dinamometresi ile, üst ekstremite fonksiyonellik düzeyi Jebsen El Fonksiyon Testi ile ve günlük yaşam aktiviteleri becerisi ise Çocuk El Beceri Anketi (ÇEBA) ve Çocukların El Becerileri Değerlendirmesi (ÇEBD) ile değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 25 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF HANDGRIP STRENGTH, UPPER EXTREMITY FUNCTIONALITY, AND DAILY LIVING SKILLS IN PRESCHOOL CHILDREN WITH A HISTORY OF PRETERM AND TERM BIRTH This study was designed to compare the handgrip strength, upper extremity functionality, and daily living skills of preschool children with a history of preterm and term birth. Data for the research were collected through measurements conducted between September 2023 and March 2024. The study included a total of 100 preschool children, 50 born preterm and 50 born at term (mean age: 5.06 years, standard deviation: ±0.58). Demographic and clinical data were recorded using a personal information and clinical evaluation form based on responses provided by the parents. Handgrip strength was assessed using the Jamar dynamometer, upper extremity functionality was evaluated with the Jebsen Hand Function Test, and daily living skills were measured using the Children's Hand Skills Ability Questionnaire (CHSQ) and the Assessment of Children's Hand Skills (ACHS). Statistical analysis was performed using SPSS 25.