Neonatal hiperbilirubinemi tanısıyla takipli hastaların uzun dönem nörogelişimsel değerlendirilmesi
Long-term neurodevelopmental evaluation of patients followed up with a diagnosis of neonatal hyperbilirubinmia
- Tez No: 932441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KAHVECİOĞLU, DR. ÖZGE BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Term doğmuş, nörogelişimi etkileyecek ek hastalığı olmayan, neonatal hiperbilirubinemi nedeniyle fototerapi almış bebeklerde, kernikterus oluşturmayacak düzeyde serum bilirubin değerinin, nörogelişimsel bir bozukluğa neden olup olmayacağı henüz netleşmemiştir. Çalışmamızda, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne neonatal hiperbilirubinemi tanısıyla yatırılmış ve fototerapi uygulanmış, nörogelişimi etkileyecek ek risk faktörü olmayan, sistemik muayenesi normal olan term bebeklerin erken dönem nörogelişimsel değerlendirmeleri yapılmış olup, hiperbilirubinemi ile nörogelişimsel bozukluk sıklığı arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Gebelik haftası ≥ 37 hafta olan, nörogelişimi etkileyecek ek risk faktörü olmayan ve sadece neonatal hiperbilirubinemi nedeniyle Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatırılarak fototerapi tedavisi verilmiş hastalar hastane kayıtlarından taranmıştır. Bu hastalar arasında çalışmaya dahil edilen 53 hasta ile randomize seçilen 38 sağlıklı kontrol grubu hastanın muayenesi araştırmacı tarafından yapılmıştır. Tek bir çocuk gelişim uzmanı tarafından Denver Gelişimsel Tarama Testi II (DGTT II) uygulanmıştır. DGTT II sonuçları normal, şüpheli ve anormal olarak değerlendirilmiştir. Çalışma grubu ve sağlıklı kontrol grubu sosyodemografik özellikler ve DGTT II sonuçları açısından karşılaştırılmıştır. Hastanemiz Sağlam Çocuk Poliklinik notları, Gelişimsel Pediatri Poliklinik notları ve DGTT II sonuçları kullanılarak“Hasta Takip Formu”doldurulmuştur. Verilerin analizi SPSS 26.0 programı kullanılarak, sonuçlar %95 güven düzeyinde çalışılmıştır. Bulgular: Çalışmamız sonucunda DGTT II'ye göre çalışma grubunda iki hastada kaba motor alanında, sağlıklı kontrol grubunda iki hastada dil alanında gelişimsel gecikme saptanmıştır. Çalışma grubu ve sağlıklı kontrol grubu arasında cinsiyet, doğum şekli, antenatal takip anne gebelik yaşı ve anne gebelik sayısı yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: It is not yet clear whether serum bilirubin levels at a level that does not cause kernicterus will cause a neurodevelopmental disorder in babies born at term, without any comorbidities that may affect neurodevelopment, and who have received phototherapy due to neonatal hyperbilirubinemia. In our study, early neurodevelopmental evaluations were performed on term babies who were admitted to the Neonatal Intensive Care Unit with a diagnosis of neonatal hyperbilirubinemia and received phototherapy, who had no additional risk factors that would affect neurodevelopment and whose systemic examination was normal, and it was aimed to investigate the relationship between hyperbilirubinemia and the frequency of neurodevelopmental disorders. Material and Methods: Patients with a gestational age of ≥ 37 weeks, who had no additional risk factors that would affect neurodevelopment, and who were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit and received phototherapy treatment only due to neonatal hyperbilirubinemia, were scanned from hospital records. Among these patients, 53 patients included in the study and 38 randomly selected healthy control group patients were examined by the researcher. The Denver Developmental Screening Test II (DGTT II) was administered by a single child development specialist. DGTT II results were evaluated as normal, suspicious and abnormal. The study group and the healthy control group were compared in terms of sociodemographic characteristics and DGTT II results. The“Patient Follow-up Form”was filled out using our hospital's Well Child Outpatient Clinic notes, Developmental Pediatrics Outpatient Clinic notes and DGTT II results. Data analysis was performed using the SPSS 26.0 program, and the results were analyzed at a 95% confidence level. Results: As a result of our study, according to DGTT II, developmental delay was detected in the gross motor area in two patients in the study group and in the language area in two patients in the healthy control group. A statistically significant difference was found between the study group and the healthy control group in terms of gender, mode of delivery, antenatal follow-up, maternal gestational age and number of maternal pregnancies.