Contending visions of the Ottoman Empire: Islamic intelligentsia and constitutionalism, 1908–1913
Çekişen imparatorluk vizyonları:İslami entelijansiya ve Osmanlı meşrutiyetçiliği, 1908–1913
  1. Tez No: 932496
  2. Yazar: HÜSEYİN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENT F. SCHULL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Tarih, Law, Political Science, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: State University of New York at Binghamton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, son dönem Osmanlı dini siyasetinin üç örnek ve kritik figürü olan Şeyhülislam Musa Kazım Efendi (1858-1920), Said Halim Paşa (1865-1921) ve Bediüzzaman Said Nursi'nin (1878-1960) meşrutiyetçi düşüncelerini incelemektedir. İkinci Meşrutiyet dönemindeki İslami şahsiyetler homojen bir entelektüel grup değildi. Bu aydınlar çeşitli kaygıları temsil etmekte ve çok farklı sosyo-ekonomik, siyasi, bölgesel ve etnik kökenden gelen kişilerden oluşmaktaydı. Musa Kazım Efendi ve Said Nursi ise dini/ilmi müesses nizama (ulema) mensuptular. Said Halim Paşa bir İslam düşünürü ve Osmanlı devlet adamıydı. Bu çalışma, yerleşik tarih yazımının bu figürleri nasıl ele aldığını ortaya koymakta ve meşrutiyet ile İslam arasındaki ilişkiye dair kendi adlarına konuşmalarına izin vermek için onları birbirleriyle konuşmaya davet etmektedir. Ayrıca, bu tartışmaları daha geniş bir Osmanlı ve küresel sosyo-politik bağlamda analiz etmektedir. Bu tür bir tartışmanın doğasında var olan canlı entelektüel karmaşıklığı ortaya koyan bu analiz, Osmanlı modernleşmesi ile İslam arasındaki ilişkiyi, daha önceki tarih yazımının sunduğu dikotomik merceklerin aksine sofistike bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu çalışma, İslâm'ı temsili yönetişimin modem biçimleriyle bütünleştirmeye çalışan, nüanslı argümanlarını ortaya koymak üzere yukarıda bahsi geçen üç şahsiyetin meşrutiyet üzerine yayınlanmış eserlerine dayanmaktadır. Dolayısıyla bu araştırma, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerindeki İslami düşüncelere, Batılı meşrutiyet kavramları ile geleneksel İslâmi yönetim arasında uygun bir denge kuran sentetik bir yaklaşım geliştirmenin yolunu açmaktadır. Bu üç aydın, meşrutiyet ile İslâm'ın uyumlu olduğunu göstermiş ve çok farklı yaklaşım ve argümanlar kullanarak ikisi arasında bir sentez bulmaya çalışmışlardır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the constitutionalist thought of three illustrative and critical figures in late Ottoman religious politics, namely Şeyhülislam Musa Kazım Efendi (1858-1920), Said Halim Pasha (1865-1921), and Bediüzzaman Said Nursi (1878-1960). Islamic figures in the Second Constitutional Era were not a homogenous intellectual group. This intelligentsia represented a variety of concerns and consisted of members from very different socio-economic, political, regional, and ethnic backgrounds. Whereas Musa Kazım Efendi and Said Nursi belonged to the religious/learned establishment (ulema), Said Halim Pasha was an Islamic thinker and Ottoman statesman. This study presents how established historiography treats these figures and puts them into conversation with one another to allow them to speak for themselves regarding the relationship between constitutionalism and Islam. It also analyzes their discussions in a broader Ottoman and global socio-political context. Manifesting the vivid intellectual complexity inherent in such contestation, this analysis demonstrates the relationship between Ottoman modernization and Islam in a sophisticated way as opposed to the dichotomous lenses presented by earlier historiography. This study relies upon the published works of the three above-mentioned figures on constitutionalism to demonstrate their nuanced arguments, attempting to integrate Islam with modern forms of representative governance. This research thus paves the way for developing a synthetic approach to Islamic intellectualism in the late Ottoman Empire, which was appropriately balanced between Western concepts of constitutionalism and traditional Islamic governance. These three intellectuals demonstrated that constitutionalism and Islam are compatible, and they tried to find a synthesis between the two by utilizing very different approaches and arguments.