Botilinum toksin enjeksiyonu için derin sedasyon uygulanan çocuklarda solunum değerlendirmesinde Entegre pulmoner indeksin kullanılması: Prospektif kohort çalışması
  1. Tez No: 932501
  2. Yazar: TURAL FATALIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA İPEK ARSLAN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Solunum durumunu yalnızca oksijen satürasyonu (SpO2) veya end-tidal karbondioksit (ETCO2) temelinde değerlendirmek, gecikmiş tespit ve müdahalelere yol açabilir. Entegre pulmoner indeks (IPI), SpO2, ETCO2, solunum sayısı (SS) ve kalp hızını (KH) 1 ile 10 arasında tek bir değerde birleştirir. Bu çalışma IPI'ın, botulinum toksin enjeksiyonu uygulanan derin sedasyon altındaki çocuklarda solunum yetmezliğini erken saptamadaki etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve yöntemler: Bu çalışma, etik kurul onayının alınmasının ardından başlatıldı ve Helsinki Bildirgesi'ne uygun olarak ailelerden yazılı bilgilendirilmiş onam alındı. Bu çalışmaya 1-17 yaş arasındaki 70 çocuk dâhil edildi. Tüm hastalara midazolam ile premedikasyon yapıldı. Ameliyat odasına alınan çocuk hastalara; elektrokardyogram, SpO2, ETCO2, SS, KH ve 5 dakikada (dk.) bir non-invaziv kan basıncı (KB) ile mönitorizasyon sağlandı. Sedasyon, intravenöz olarak 3 mg/kg propofol ve 1 mcg/kg fentanil uygulanarak sağlandı. Sürekli propofol infüzyonu, bispektral indeks (BİS) seviyesini 40-60 arasında tutmak için 125 mcg/kg/dk oranında sürdürüldü. IPI≤6'ya düştüğünde, sedasyon dozu 25 mcg/kg/dakika oranında azaltıldı ve çene asma manevrası uygulandı. IPI ≤3'e düştüğünde ise sedasyon kesildi ve maske ventilasyonu başlandı. İstatistiksel analizinde; İstatiksel değerlendirme için Ki-kare testi, Friedman iki yönlü ANOVA ve Dunn testi kullanıldı. Bulgular: 1 çocuk hastanın verileri yetersiz olduğu için 69 çocuk analiz edildi. Çocukların çoğu ASA 2 sınıfındaydı ve 49'unun yalnızca serebral palsisi vardı. Diğerlerinde ek olarak epilepsi ve hidrosefali mevcuttu. Sedasyon sonrası KH, KB, SS, IPI, BİS, SpO2, ETCO2değerleri 5 dakikalık aralıklarda tutarlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Background and Goal: Evaluating respiratory status solely based on oxygen saturation (SpO2) or capnography (ETCO2) may lead to delayed detection and interventions. The integrated pulmonary index (IPI) combines SpO2, ETCO2, respiratory rate (RR) and heart rate (HR) into a single value between 1 and 10. The trial aims to evaluate the effectiveness of IPI in providing early warnings of respiratory compromise in deeply sedated children undergoing botulinum toxin injections. Material and methods: This trial commenced after receiving approval from the ethics committee and written informed consent was obtained from families following the Helsinki Declaration. 70 children between 1-17 years of age were enrolled in this trial. All patients were premedicated with midazolam, sedation was achieved using 3 mg/kg propofol plus 1 mcg/kg fentanyl intravenously. A continuous propofol infusion at 125 mcg/kg/minute (min) was maintained to keep the BİSpectral index (BİS) level between 40- 60. If the IPI decreased to 6, the propofol infusion rate was reduced by 25 mcg/kg/min, and the jaw thrust maneuver was applied. If the IPI decreased to 3, sedation was discontinued, and mask ventilation was initiated. Statistical analyses; Chi-suare tests, Friedman two-way ANOVA, and Dunn's test were used for statistical evaluation. Results: One patient had insufficient data; thus, 69 children were analyzed. The majority of the children were ASA-2, and 49 of them had only cerebral palsy. Others had additional epilepsy and hydrocephalus. Recorded values at 5-minute intervals for HR, blood pressure, RR, BİS, IPI, SpO2, and ETCO2 were consistent after sedation.