Yöneticilerde duygusal zekânın liderlik özelliklerine etkisi
The effect of emotional intelligence on leadership characteristics in managers
- Tez No: 932535
- Danışmanlar: PROF. DR. GAYE ATİLLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada yöneticilerin duygusal zekâ ve liderlik özellikleri düzeylerinin belirlenmesi, duygusal zekânın liderlik özellikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma evrenini Isparta Organize Sanayi Bölgesinde çalışmakta olan yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında kolayda örnekleme yöntemi ile 163 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada Deniz (2012) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirlik analizi yapılan duygusal zekâ ölçeği ile Aykan (2004)'ın geliştirmiş olduğu liderlik özellikleri ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Değişkenler ile ifadeler arasındaki ilişkiler t testi, ANOVA analizi, korelasyon ve regresyon analizi aracılığıyla incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre duygusal zekâ ile liderlik özellikleri ve alt boyutları arasında anlamlı düzeyde korelasyon ilişkisi tespit edilmiştir. Duygusal zekânın liderlik özellikleri üzerindeki olası belirleyici etkisini irdelemek için gerçekleştirilen regresyon analizi sonucunda duygusal zekânın liderlik özelliklerinin; demokratik liderlik özelliklerinin, yönetimsel liderlik özelliklerinin, yetki devri ile ilgili liderlik özelliklerinin, serbest bırakıcı liderlik özelliklerinin ve karizmatik liderlik özelliklerinin anlamlı bir belirleyicisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the emotional intelligence and leadership traits levels of the managers and to examine the effect of emotional intelligence on leadership traits. The research population consists of managers working in the Isparta Organized Industrial Zone. Through convenience sampling, 163 individuals were reached within the scope of the research. The Emotional Intelligence Scale, whose Turkish validity and reliability analysis was conducted by Deniz (2012), and the Leadership Characteristics Scale developed by Aykan (2004) were used. Data analysis was performed using the SPSS 22 software package. The relationships between variables and statements were examined using t-tests, ANOVA, correlation, and regression analysis. According to the research results, a significant correlation was identified between emotional intelligence and leadership characteristics, as well as their sub-dimensions. The regression analysis conducted to explore the possible determinant effect of emotional intelligence on leadership characteristics revealed that emotional intelligence is a significant determinant of leadership characteristics, including democratic leadership characteristics, managerial leadership characteristics, leadership characteristics related to delegation of authority, laissez-faire leadership characteristics, and charismatic leadership characteristics.