Yargılama sürecindeki suça sürüklenen çocuklarda benlik saygısı, kaygı düzeyi, kadercilik eğilimi ve psikolojik dayanıklılık: Isparta ADM örneği
Self-esteem, anxiety level, fatalism tendency and psychological resilience in the trial process of children dragged into crime: Case of Isparta ADM
  1. Tez No: 932543
  2. Yazar: ESMA SALİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CERTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Psikoloji, Religion, Law, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu araştırmanın amacı, yargılama sürecindeki suça sürüklenen çocukların benlik saygıları, kaygı düzeyleri, kadercilik eğilimleri ve psikolojik dayanıklılıklarını incelemektir. Çocukların suça sürüklenmesi, toplumsal düzeni tehdit eden önemli bir sosyal problemdir. Çocukların suça sürüklenmesini ele alan çalışmaların sayısı günden güne artmaktadır. Ancak suça sürüklenen çocukların benlik saygıları, kaygı düzeyleri, kadercilik eğilimleri ve psikolojik dayanıklılıkları hakkındaki çalışmaların sayısı azdır. Bu araştırma, suç isnadıyla haklarında yargılama süreci devam eden ve Isparta Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünün Ceza Yargılaması Destek Bürosundan tedbir değerlendirmesi istenen 143 suça sürüklenen çocukla gerçekleştirilmiştir. Araştırma alan araştırması niteliğinde olup ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüş betimsel bir çalışmadır. Verilerin toplanması araştırmacı tarafından takip etmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden tüm katılımcıların açık onamları alınarak katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Benlik Saygısı Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği, Kadercilik Eğilimi Ölçeği ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS 29.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın temel hipotezi doğrultusunda yapılan istatistiksel analizler neticesinde, suça sürüklenen çocukların benlik saygılarıyla sürekli kaygı düzeyleri arasında negatif yönde ve anlamlı; kadercilik eğilimleri ve psikolojik dayanıklılıkları arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın alt hipotezleri doğrultusunda ise suça sürüklenen çocukların bazı demografik özellikleri ve yaşamsal deneyimleriyle benlik saygıları, kaygı düzeyleri, kadercilik eğilimleri ve psikolojik dayanıklılıkları arasında farklılıklar analiz edilmiş; istatistiksel açıdan anlamlı olanlarla olmayanlar her bir değişken özelinde yorumlanmıştır. Sonuç olarak araştırmada, çocuk suça sürüklenmelerinde benlik saygısı, kaygı düzeyi, kadercilik eğilimi ve psikolojik dayanıklılık gibi bireysel ve duygusal/psikolojik faktörlerin önemi vurgulanmakta ve çocuk suçluluğuyla mücadelede öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the self-esteem, anxiety levels, fatalistic tendencies and psychological resilience of children who are dragged into crime in the trial process.Children being dragged into crime is an important social problem that threatens social order. The number of studies on juvenile delinquency is increasing day by day. However, the number of studies on self-esteem, anxiety levels, fatalistic tendencies and psychological resilience of children who are dragged into crime is small. This study was carried out with 143 children who were dragged into crime, for whom the trial process was ongoing and for whom a measure evaluation was requested from the Criminal Trial Support Bureau of Isparta Directorate of Forensic Support and Victim Services. The research is a field research and is a descriptive study conducted according to the relational screening model. Data collection was followed by the researcher. Personal Information Form, Self-Esteem Scale, Trait Anxiety Scale, Fatalism Tendency Scale and Psychological Resilience Scale were administered to the participants after obtaining explicit consent from all participants who agreed to participate in the study. The data were analyzed with SPSS 29.0 package program. As a result of the statistical analysis in line with the main hypothesis of the study, it was determined that there was a negative and significant relationship between the self-esteem and trait anxiety levels of children dragged into crime, and a positive and significant relationship between their fatalistic tendencies and psychological resilience. In line with the sub-hypotheses of the study, the differences between some demographic characteristics and life experiences of children dragged into crime and their self-esteem, anxiety levels, fatalistic tendencies and psychological resilience were analyzed; statistically significant and non-significant differences were interpreted for each variable. As a result, the study emphasizes the importance of individual and emotional/psychological factors such as self-esteem, anxiety level, fatalistic tendency and psychological resilience in juvenile delinquency and offers suggestions for combating juvenile delinquency.