Süper Lig hentbol oyuncularının beslenme alışkanlıkları ve bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of nutritional habits and knowledge levels of Super League handball players
  1. Tez No: 932584
  2. Yazar: SEYHAN KALJOSHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Türkiye Hentbol Süper Ligi oyuncularının sporcu beslenmesi bilgi düzeylerini ve bu düzeylerin demografik özelliklerle ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 2024-2025 sezonunda aktif olarak oynayan 171 hentbolcu katılmıştır. Sporcuların bilgi düzeylerini ölçmek için Sporcu Beslenme Bilgi Ölçeği (SBBÖ) ve demografik veri formu kullanılmıştır. Veriler Kolmogorov-Smirnov testi, bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, sporcuların %90,06'sı düşük, %8,77'si orta, %1,17'si iyi düzeyde beslenme bilgisine sahiptir; mükemmel düzeyde bilgiye sahip sporcu bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the level of sports nutrition knowledge of Turkish Handball Super League players and the relationship between these levels and demographic characteristics. A total of 171 handball players who actively played in the 2024-2025 season participated in the study. The Sports Nutrition Knowledge Scale (SNBS) and demographic data form were used to measure the knowledge levels of the athletes. Data were analyzed by Kolmogorov-Smirnov test, independent sample t-test and ANOVA. According to the results, 90.06% of the athletes had low, 8.77% had moderate, 1.17% had good, and no athlete had excellent nutritional knowledge.