Futbol ve hentbol süper liginde mücadele eden takımların kaleci ve diğer mevki oyuncularının görsel ve işitsel reaksiyon zamanı farklarının belirlenmesi
A soccer and handball at a super league struggle team members who do a goalkeeper and other playful visual and auditory reaction time differences are determined
- Tez No: 225741
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ATALAY GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada amaç Türkiye Futbol ve Hentbol Süper liglerinde mücadele eden takımların kalecileri ve diğer mevki oyuncularının işitsel ve görsel reaksiyon zamanlarını karşılaştırmaktır.Futbol takımı ölçümleri Ocak 2007 tarihinde Antalya'da kamp yapmakta olan 6 Futbol Süper Lig takımının 89 futbolcusu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan sporcuların yaş ortalamaları 23.55 yıl, boy ortalamaları 1.79 m, kilo ortalamaları 84.5 kg ve BMI ortalamaları 23.57 olarak belirlenmiştir.Hentbol takımı ölçümleri ise Aralık 2007 de Ankara'da yapılmıştır. Çalışmaya 5 hentbol takımının 53 oyuncusu katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcuların yaş ortalamaları 24.28 yıl, boy ortalamaları 1.85 m, kilo ortalamaları 89.21 kg ve BMI ortalamaları 26.06 olarak belirlenmiştir.Power Newtest 2000 cihazı ile yapılan test oyunculara detaylı olarak anlatılmıştır. İşitsel ve görsel reaksiyonları değerlendirmek amacıyla her sporcudan 3 defa ölçüm alınmış ve aritmetik ortalamaları değerlendirmeye tabi tutulmuştur.Yapılan ölçümler SPSS 14 İstatistik programında t testi ve ANOVA testi ile incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda vücut kompozisyonu ile ilgili futbol kaleci ve orta saha oyuncuları arasında kilo boy ve BMI arasında anlamlı bir farklılık bulunurken, mevkiler arasında görsel ve işitsel reaksiyon değerleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is comparing the auditory and visual reaction times of the goalkeepers and the other players which are playing in the Turkish Super Football and Handball league.The measurements were done 6 Super Football League team?s 89 players which are training in Antalya, in January 2007. The attending experimental in this study; the average age is 24.28 years, the average height is 1.85 m, the average weight 89.21 kg and the average BMI is 23,57.The measurements were done 5 Super Handball League team?s 53 players which are training in Ankara, in December 2007. The attending experimental in this study; the average age is 23.55, the average height is 1.79 m, the average weight 84.5 kg and the average BMI is 26.06.The test which was done by Power Newtest 2000 is explained to the players in details. For evaluating the auditory and the visual reactions, the arithmetic averages were estimated every player for 3 times and than they were appreciated.The measurements were investigated in SPSS 14 statistic program by T test and ANOVA test. As a result of this study, the significant differences were found between the goalkeepers and the midfielders? weight, height and BMI about the body composition but the significant differences weren?t found between the positions about the auditory and visual reactions.