Fen bilimleri öğretmenlerinin küresel iklim değişikliği kaygı, farkındalık düzeyleri ve etkileyen faktörler
Science teachers global climate changes anxiety, awareness levels and affecting factors
  1. Tez No: 932630
  2. Yazar: ECEM GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE DEMİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, Fen Bilimleri Öğretmenlerinin küresel iklim değişikliği kaygı, farkındalık düzeyleri ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırma, kesitsel tanımlayıcı bir çalışma niteliğindedir. Mardin ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan okullardaki fen bilimleri öğretmenleri araştırmanın evrenini oluşturdu. Veriler 15 Ekim 2023- 15 Şubat 2024 tarihleri arasında toplandı. Çalışmaya toplam 236 fen bilimleri öğretmeni katıldı. Veri toplamada yüz yüze görüşme yöntemi kullanıldı ve ortalama 15 dakikada veri formu dolduruldu. Veri toplama aracı olarak Ataklı ve Kuran (2022) tarafından geliştirilen“İklim değişikliği farkındalık ölçeği (İDFÖ), Alan Stewart (2021) tarafından geliştirilen ve Özbay ile Alcı (2021) tarafından Türkçeye uyarlanan ”İklim Değişikliği Kaygı Ölçeği“ ve kişisel bilgi formu kullanıldı. Verilerin analizleri SPSS 27.0 paket programı ile gerçekleştirildi. ”Bağımsız Örneklem t Testi“, ”Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)“, ”Mann-Whitney U Testi“ ve Kuruskal Wallis varyans analizi kullanıldı. Ayrıca bilgi ve beceri puanı ortalaması arasındaki ilişki ve diğer sayısal verilerle arasındaki ilişki analiz edilirken ”Pearson Korelasyon“ ve ”Spearman Korelasyon" analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre fen bilimleri öğretmenlerinin küresel iklim değişikliği farkındalık düzeylerinin demografik özelliklerden etkilendiği görülmüştür. Fen bilimleri öğretmenlerinin küresel iklim değişikliği kaygı ve farkındalık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup, kaygı düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate Science Teachers' global climate change anxiety, awareness levels and factors affecting them. The research is a cross-sectional descriptive study. The population of the study consisted of science teachers in schools affiliated to the Ministry of National Education in Mardin province. Data were collected between October 15, 2023 and February 15, 2024. A total of 236 science teachers participated in the study. Face-to-face interview method was used for data collection and the data form was filled in an average of 15 minutes. As data collection tools,“Climate Change Awareness Scale (CCAS)”developed by Ataklı and Kuran (2022),“Climate Change Anxiety Scale”developed by Alan Stewart (2021) and adapted into Turkish by Özbay and Alcı (2021) and personal information form were used. Data analysis was performed with SPSS 27.0 package program. 'Independent Sample t Test',“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”,“Mann-Whitney U Test”and Kuruskal Wallis variance analysis were used. In addition, 'Pearson Correlation' and 'Spearman Correlation' analyses were used to analyse the relationship between knowledge and skill score averages and the relationship with other numerical data. According to the results of the study, it was seen that science teachers' global climate change awareness levels were affected by demographic characteristics. There was a significant relationship between the global climate change anxiety and awareness levels of science teachers and it was determined that their anxiety levels were high.