Kopenhag Okulu çerçevesinde iklim değişikliğinin güvenlikleştirilmesi
Securitizing climate change within the framework of the Copenhagen School
- Tez No: 932629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Küresel sıcaklık artışı; çevresel etkileri, şiddeti ve medeniyet üzerindeki potansiyel tehditleriyle 2000'li yılların en önemli tartışma konularından biri haline gelmiştir. Bu sorunun insan varlığını ve gelişimini riske atma olasılığı, birçok ülkenin iklim değişikliğini varoluşsal bir tehdit olarak tanımasına ve güvenlik meselesi olarak ele almasına neden olmuştur. Bu çalışma, Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme kavramı üzerinden, iklim değişikliğinin güvenlik bağlamında nasıl ele alındığını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma küresel durumu, tarihsel-politik bağlamı ve uluslararası ilişkiler teorilerini kullanarak, ilgili konuşmalar ve belgelerle birlikte medya üretimlerini de analiz etmektedir. Geleneksel güvenlik perspektifleri ile genişletilmiş güvenlik anlayışları arasındaki paralellikler üzerinden, uluslararası toplumun iklim değişikliğini güvenlikleştirmeye iten nedenler, kullanılan söylemler ve bu yaklaşımların sonuçları tartışılacaktır. Ayrıca, önleyici ve iş birlikçi politikaların yanı sıra, acil önlemler gerektiren güvenlik temelli yaklaşımlar arasındaki uygun rasyonalitenin belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu analiz, iklim değişikliğine karşı en etkili ve sürdürülebilir çözüm yollarını bulmak için gerekli stratejik düşüncelere katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Global temperature rise has become one of the most significant environmental issues of the 2000s, with its environmental impacts, intensity, and potential threats to civilization. The possibility of this problem endangering human existence and development has led many countries to recognize climate change as an existential threat and address it as a security issue. This study aims to examine how climate change is addressed in the context of security through the concept of securitization proposed by the Copenhagen School. The study analyzes the global situation using historical-political context and International Relations theories, alongside relevant speeches, documents, and media productions. By drawing parallels between traditional and expanded security perspectives, the study will discuss the reasons and conditions that have led the international community to securitize climate change, the rhetoric used, and the outcomes of these approaches. Additionally, the study aims to identify the appropriate rationality between preventive and cooperative policies and urgent, security-based measures. This analysis contributes to finding the most effective and sustainable solutions to combat climate change.