Two-stage prostate cancer automated risk assessment
İki aşamalı prostat kanseri otomatik risk değerlendirmesi
- Tez No: 932687
- Danışmanlar: PROF. DR. HUSEYİN DOGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bournemouth University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu proje, prostat kanserinin risk değerlendirme sürecinin otomatikleştirilmesine odaklanmaktadır. Prostat kanseri tedavisinde başarı oranı gelişen teknolojiyle birlikte dünya çapında artmış olsa da günümüzde erkekler arasında en yüksek ölüm oranına sahip kanser çeşitlerinden biridir. Araştırmalar birçok prostat kanseri risk değerlendirme uygulaması olduğunu söylese de birçok risk faktörünü ele alan otomatik, eksiksiz bir sistemin eksikliği görülmektedir. Bu proje, iki aşamalı bir risk değerlendirme sistemi ile prostat kanserini erken teşhis etmeyi ve kişileri tedaviye erken yönlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem birkaç adımdan oluşmaktadır. İlk olarak prostat kanseri verileri modele uygun hale getirilir. Bunun yanında prostat kanseri risk hesaplayıcısı oluşturmak için prostat kanseri risk faktörleri belirlenir ve risk hesaplayıcısı bu risk faktörlerine göre oluşturulur. Son olarak üç farklı veri kümesi ResNet18 ve DenseNet modelleri ile deneyler yapılarak test edilir ve nihai iki aşamalı otomatik risk değerlendirme aracı oluşturulur. Sonuçlar ve uzman geri bildirimleri, geliştirilmiş bir otomatik prostat kanseri risk değerlendirme aracının erken kanser tespitine katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Araştırma, CNN modelleri sayesinde her açıdan elde edilen T2 ağırlıklı görüntülerle prostat kanserinin teşhis edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This project focuses on automating the risk assessment process of prostate cancer. Although the success rate in prostate cancer treatment has improved worldwide with the developing technology, it is nevertheless one of the cancer varieties with the highest mortality rate among men today. Although studies say that there are many prostate cancer risk assessment applications, there seems to be a lack of an automated, complete system that addresses many risk factors. This project aims to detect prostate cancer early with a two-stage risk assessment system and guide people to treatment early. The method consists of a few steps. First, prostate cancer data are made suitable for the model. In addition, to create a prostate cancer risk calculator, prostate cancer risk factors are determined, and the risk calculator is created according to these risk factors. Finally, three different datasets are tested through experiments with ResNet18 and DenseNet models, and the final two-stage automated risk assessment tool is created. The results and expert feedback show that an enhanced automated prostate cancer risk assessment tool can contribute to early cancer detection. The study shows that prostate cancer can be diagnosed with T2-weighted images obtained from any angle thanks to CNN models.