Diz osteoartritli hastalarda peloidoterapi ile kombine video yardımlı hasta eğitiminin ağrı, fiziksel fonksiyon, postür, kinezyofobi ve denge üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of peloidotherapy combined with video-assisted patient education on pain, physical function, posture, kinesiophobia, and balance in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 932702
  2. Yazar: DİLARA NUR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL DİDEM TAKİNACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, diz osteoartritli (OA) hastalarda peloidoterapi ile kombine video destekli hasta eğitiminin ağrı, fiziksel fonksiyon, postür, kinezyofobi ve denge üzerindeki etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Peloidoterapi Ünitesinde tedavi alan, 40-75 yaş arası diz OA tanısı almış 44 hasta katılmıştır. Katılımcılar, ünitedeki tedavilerine ek olarak, video destekli hasta eğitimi alan (Grup B) ve almayan (Grup A) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Hastalar sosyodemografik veriler, ağrı düzeyleri (VAS), kinezyofobi (Tampa Kinezyofobi Ölçeği), fiziksel fonksiyon (WOMAC), postür ile statik ve dinamik denge değerlendirilmiştir. Bulgular: Tedavi sonrası yapılan ölçümlerde, her iki grupta da statik ve dinamik denge değerlerinde anlamlı iyileşme gözlemlenmiştir. Video destekli hasta eğitimi alan grupta kinezyofobi azalırken, video izlemeyen grupta artış gözlenmiştir. Ayrıca, VAS skorları ile kinezyofobi ve fonksiyonel kapasite arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Sonuç: Video destekli hasta eğitimi ve peloidoterapinin, diz OA'lı bireylerde kinezyofobi ve denge fonksiyonları üzerinde olumlu etkiler sağlayabileceği görülmüştür. Tedavinin etkinliğinin arttırılması için ağrıyı azaltıcı müdahaleler ve rehabilitasyon programlarının denge ve fiziksel fonksiyon üzerine yoğunlaştırılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study examines the effects of pelotherapy combined with video-assisted patient education on pain, physical function, posture, kinesiophobia, and balance in patients with knee osteoarthritis (OA). Materials and Methods: The study included 44 patients aged 40-75 years diagnosed with knee OA and treated at the Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Peloidotherapy Unit. The participants were divided into two groups: In addition to their treatment in the unit, those who received video-assisted patient education (Group B) and those who did not (Group A). Throughout the study, patients' sociodemographic data, pain levels (VAS), kinesiophobia (Tampa Scale of Kinesiophobia), physical function (WOMAC), posture, static and dynamic balance were evaluated. Results: In the post-treatment measurements, both groups observed a significant improvement in static and dynamic balance. In the group that received video-assisted patient education, kinesiophobia decreased, while it increased in the group that did not watch the videos. A positive correlation was also found between VAS scores, kinesiophobia, and functional capacity. Conclusion: Video-assisted patient education and pelotherapy positively affect kinesiophobia and balance functions in individuals with knee OA. It is suggested that interventions to reduce pain and rehabilitation programs focusing on balance and physical function should be emphasized to increase treatment effectiveness.