DaParT: A data-parallel programming tool
DaParT: Bir veri-paralel programlama aracı
- Tez No: 93271
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KİPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
öz DaParT: BİR VERİ-PARALEL PROGRAMLAMA ARACI Şener, Cevat Doktora, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ayşe KİPER Ocak 2000, 139 sayfa Bu tez, endekslenmiş veri elemanlarının her birini aynı biçimde işleyen seri çözümleri, örtülü ve açık iletişimi destekleyerek, veri-paralel olarak çalıştırmaya olanak veren DaParT' ı (bir Veri-Paralel Programlama Aracı) sunar. Bu çalışmadaki asıl katkı, herhangi bir veri tipindeki dizinlerin bölümlendiği problemleri kapsayan bir araç geliştirerek, veri- paralel programlama detaylarının üzerinde soyutlama sağlamaktır. DaParT, bir uygulamanın paralel hale getirilmesinde büyük bir komut yığınına gerek duymaz. DaParT üç katmandan oluşan bir kütüphane olarak tasarlanmıştır. İlk iki katmanın tasarımı, biçimsel olarak tanımlanmıştır. DaParT, öncelikle Transputer ağmda kurulu Helios üzerinde çalışmak üzere yazılmış bir prototipti. Kütüphane yapısı, IBM SP2 ve iş istasyonu ağı üzerinde MPL, PVM ve MPI ortamlarında gerçekleştirildi. Sistem, nöron ağlarından sayısal hesaplamaya kadar uzanan birçok yapay uygulama ile denendi. NAS'ın beş değerlendirme programı ile sınandı. Herbir NAS değerlendirme programı için, üç tip (MPL, PVM and MPI) araç, B sınıfı tanımın en yüksek problem büyüklüğü olarak alındığı verimlilik sonuçları esas alınarak ölçüldü. Anahtar Kelimeler : Paralel îşlem, Veri-Paralel Programlama iv TEC YÜKSEKÖĞRETİM I'JJW'Jii*
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DaParT: A DATA-PARALLEL PROGRAMMING TOOL Şener, Cevat Ph.D., Department of Computer Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ayşe KİPER January 2000, 139 pages This thesis presents DaParT (DAta-parallel pRogramming Tool) allowing a serial solution, applying the same style of processing to each element of an indexed data, to be executed in data-parallel, supporting both implicit and explicit communication. The main contribution in this study is to have an abstraction over the details of data-parallel programming paradigm by developing a general purpose and portable tool covering a wide range of problems where an array of any type is partitioned. DaParT does not require a bulk of instructions to parallelize the application. DaParT has been designed as a library with three layers: data-partitioning definition, communication/control primitive and data-parallel procedure. The first two layers are specified through the formal definitions. DaParT has been initially implemented as a prototype on Helios running on a network of Transputers. The library structure is realized on MPL, PVM and MPI environments runnning on a IBM SP2 system and on a network of workstations. Tests are carried for various applications ranging from numerical calculations to neural network simulations. The NAS Parallel Benchmark suite containing five applications has been time-tested. For each of the benchmark programs, the three versions (MPL, PVM and MPI) of DaParT are compared considering efficiency values with different problem sizes where the Class-B definition is set as the maximum size. Keywords : Parallel Processing, Data-Parallel Programming. in