Dijital pazarlama sürecinde network marketing uygulamaları ve etkileri
Development of digital marketing. Company applications effects on the economy and the consumer application: Network marketing in the Turkish market
  1. Tez No: 903228
  2. Yazar: AYHAN ALTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YONCA TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Satış ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnternetin gelişmesine paralel olarak bir takım değişimlerde ortaya çıkmıştır Teknolojik gelişmeler, tüketici eğilimlerinde meydana gelen değişimler ve olaylar sonucunda internet süreci de gelişmiş olup bu süreçte ise Dijital Pazarlama Network Marketing, Metaverse ve şimdilerde ise Yapay Zekâ ortaya çıkmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dijital pazarlama kavramı bütünsel açıdan ele alınarak gerek ulusal gerekse de uluslararası yazın göz önüne alınarak analiz edilmeye çalışılacaktır. Dijital pazarlama kavramı, genel özellikleri ve gelişimi ele alınacaktır. Ardından etki çemberi konusu ele alınacaktır. Bu bölümde son olarak network marketing konusu analiz edilmeye çalışılacaktır. Bu bölümde teorik anlamda çalışmanın altyapısı oluşturulması amaçlanırken, ikinci bölümde ise uygulama açısından network marketing sisteminin Türkiye'de uygulamaları ele alınacaktır. Bu çalışma; pazarlamanın Türkiye pazarında nasıl ve ne hızla geliştiğini, uygulama noktasında da ele aldığımız Network Marketing sisteminizde ekonomiye ve iş kurmak isteyen girişimcilere ne denli faydalı olduğunu olumlu ve olumsuz yönleriyle irdelemektir Pazarlamada sosyal medya ile gelişen iletişim ve ilişkilerini, yeni şirketlerin ortaya çıkışı, pazarın büyümesi sonucu ekonomi ve bu işle meşgul olan Networker'ların sayısal ve gelir düzeylerinin sisteme bağlı olarak gelişmesi sonucu bu sektörün oldukça büyümesine neden olmuştur. Yapmış olduğum bu çalışma almış olduğum eğitimlerinde bir parçası olup bu sektörde araştırma yapmak isteyenler için bir kaynak niteliğinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the development of the Internet, a number of changes have occurred. As a result of technological developments, changes and events in consumer trends, the Internet process has also developed, and in this process, Digital Marketing, Network Marketing, Metaverse and now Artificial Intelligence have emerged. The study consists of two parts. In the first part, the concept of digital marketing will be discussed from a holistic perspective and will be analyzed by considering both national and international literature. The concept of digital marketing, its general features and development will be discussed. Then, the issue of circle of influence will be discussed. Finally, in this section, the issue of network marketing will be tried to be analyzed. While this section aims to create the infrastructure of the study in theoretical terms, in the second section, the applications of the network marketing system in Turkey will be discussed in terms of practice.