Küçük hücre dışı akciğer kanserinde Elixhauser komorbidite endeksi ile komorbidite ve sağkalım değerlendirmesi
Evalution of comorbidity and survival in non-small cell lung cancer using the Elixhauser comorbidity index
  1. Tez No: 932898
  2. Yazar: FURKAN CEM KÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEFTUN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç:Küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarında komorbiditeler, tedavi seçimlerini ve sağkalımı etkileyen önemli faktörler arasındadır.ÖzellikleElixhauserkomorbidite endeksinin sağkalımıöngörmede, diğer skorlara kıyasla daha güçlü bir gösterge olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada,KHDAK tanısı alan hastalarda Elixhauserkomorbiditeendeksi kullanılarakkomorbiditelerin tanı alma süresi,tedavi sırasındaki toksiteleri ve sağkalım üzerindeki etkilerini değerlendirmeyiamaçladık. Gereç ve Yöntem:Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine 1 Ocak 2019- 1 Ocak 2024 tarihleri arasında başvuran 296'sı erkek, 43'ü kadın olmak üzere histopatolojik olarak küçük hücre dışı akciğer kanseri tanısı almış toplam 339 hasta çalışmaya dahil edildi. Elixhauserkomorbidite endeksinin Van Walravenalgoritmasına göre puanlama hesaplanarak, KHDAK hastalarda komorbidite etkisini belirlemede temel bir araç olarak kullanıldı. Ayrıca hastaların demografik ve tedavi sürecindeki klinik özellikleri,tanı alma süreleri,tedavi sonrası toksiteleri de retrospektif olarak kaydedildi. Bulgular:Çalışmaya dahil edilen 339 hastanın %73.16'sında 1 veya 1'den çok komorbidite saptanırken, %26,84'ünde (n=91) ise herhangi bir komorbidite olmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objektive: Comorbidities are among the key factors influencing treatment choices and survival in patients with non-small cell lung cancer (NSCLC). The Elixhauser Comorbidity Index has been reported to be a stronger predictor of survival compared to other scoring systems. In this study, we aimed to evaluate the impact of comorbidities on the time to diagnosis, treatment-related toxicities, and overall survival in patients diagnosed with NSCLC using the Elixhauser Comorbidity Index. Materials and Methods: A total of 339 patients diagnosed histopathologically with non-small cell lung cancer (NSCLC), including 296 males and 43 females, who presented to the Department of Pulmonary Diseases at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital between January 1, 2019, and January 1, 2024, were included in the study. The Elixhauser Comorbidity Index was calculated using the Van Walraven algorithm and utilized as a fundamental tool to assess the impact of comorbidities in NSCLC patients. Additionally, patients' demographic characteristics, clinical features during the treatment process, time to diagnosis, and post-treatment toxicities were recorded retrospectively. Results:Among the 339 patients included in the study, 73.16% had one or more comorbidities, while 26.84% (n=91) had no comorbidities.