Okul yöneticilerinin iletişim becerileri ile beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki motivasyon durumları arasındaki ilişki
Relationship between communication skills of school principles and professional motivation status of physical education teachers
- Tez No: 932910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin iletişim becerileri ile beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki motivasyon durumları arasındaki ilişkiyi anlamak ve bu ilişkinin eğitim sistemi üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, Antalya ilinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada iletişim becerileri ölçeği ve mesleki motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yaş grupları mesleki motivasyon üzerinde belirgin farklılıklar göstermektedir; 30-40 yaş grubundaki katılımcılar en yüksek, 61 yaş ve üzerindeki katılımcılar ise en düşük motivasyon puanlarını almıştır. Ancak yaş grupları arasında iletişim becerileri açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Cinsiyetin mesleki motivasyon ve iletişim becerileri üzerindeki etkisi anlamlı bulunmamış, yani cinsiyet her iki değişken üzerinde belirgin bir etki yaratmamaktadır. Hizmet yılına göre mesleki motivasyon puanlarında önemli farklılıklar gözlemlenmiş; 1-10 yıl hizmet süresi olanlar en yüksek motivasyon puanlarını alırken, 21-30 yıl hizmet süresi olanlar en düşük puanları elde etmiştir. Medeni durumun mesleki motivasyon üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı çıkmamışken, beden eğitimi öğretmeni sayısının hem mesleki motivasyon hem de iletişim becerileri üzerinde anlamlı etkileri bulunmuştur; öğretmen sayısı arttıkça motivasyon ve iletişim becerileri puanları da artmaktadır. Son olarak, okul müdürünün cinsiyetinin mesleki motivasyon ve iletişim becerileri üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamakta, ancak okulda görev yapma süresi motivasyon üzerinde etkili olurken, iletişim becerileri üzerinde ise etkili olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the relationship between the communication skills of school administrators and the professional motivation of physical education teachers, and to reveal the impact of this relationship on the educational system. This study employed a quantitative research method and was conducted in Antalya. The research utilized a communication skills scale and a professional motivation scale. According to the results, there are significant differences in professional motivation across age groups; participants in the 30-40 age group scored the highest, while those aged 61 and above scored the lowest. However, there was no significant difference in communication skills among age groups. Gender did not have a significant effect on either professional motivation or communication skills, indicating that gender does not have a notable impact on these variables. Significant differences were observed in professional motivation scores based on years of service; those with 1-10 years of service had the highest motivation scores, while those with 21-30 years of service had the lowest. Although the effect of marital status on professional motivation was not statistically significant, the number of physical education teachers had a significant impact on both professional motivation and communication skills; as the number of teachers increased, both motivation and communication skills scores improved. Finally, the gender of the school principal did not have a significant effect on either professional motivation or communication skills, while the length of service in the school had an impact on motivation but not on communication skills.