Algılanan stres ve uyku kalitesi arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
The mediating role of emotion regülation difficulties in the relationship between perceived stress and sleep quality
  1. Tez No: 932942
  2. Yazar: ÖZGE KIZILKAN ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ÇAĞLAR ERCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, uyku kalitesi ve algılanan stres arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracılık rolünün incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında İstanbul şehrinde yaşayan 18- 65 yaş aralığındaki yetişkin kişilerin uyku kalitelerinin cinsiyet, sosyoekonomik düzey, eğitim seviyesi, medeni durum, çalışma koşulları, fiziksel aktivite ve genel sağlık durumları gibi sosyodemografik değişkenler açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın katılımcı grubunun 300-350 kişi olması planlanmaktadır. Veri toplama aracı olarak katılımcıların demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla“Demografik Bilgi Formu”kullanılacaktır. Aynı zamanda“Cumhuriyet Öznel Uyku Kalitesi Ölçeği”,“Algılanan Stres Ölçeği”ve“Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği”kullanılacaktır. Araştırma ilişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilecektir. Araştırma sonucunda algılanan stres düzeyiyle uyku kalitesi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkinin bulunması ve duygu düzenleme güçlüğünün aracılık rolünün olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of emotion dysregulation in the relationship between sleep quality and perceived stress. Within the scope of the research, it aims to examine whether the sleep quality of adults between the ages of 18 and 65 living in the city of Istanbul differs significantly in terms of sociodemographic variables such as gender, socioeconomic level, education level, marital status, working conditions, physical activity and general health status. The participant group of the study is planned to be 300-350 people. As a data collection tool,“Demographic Information Form”will be used to reach the demographic information of the participants. At the same time,“Republic Subjective Sleep Quality Scale”,“Perceived Stress Scale”and“Difficulty in Emotion Regulation Scale”will be used. The research will be conducted with relational screening method. As a result of the research, it is expected that there will be a significant negative relationship between perceived stress level and sleep quality and emotion regulation difficulty will have a mediating role.