Tarihsel ve toplumsal bağlamda Türk milliyetçiliğinin sekülerleşme ve desekülerleşme süreci
Secularization and desecularization process of Turkish nationalism in historical and social context
  1. Tez No: 932941
  2. Yazar: MEHMET SERDAR ÇULHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN TURHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Ülkücü Hareket Türk siyasal hayatında ve toplumsal yapısında köklü bir yere sahiptir. Bu çalışma Ülkücü Hareketin sekülerleşme ve desekülerleşme dinamiklerini incelemeyi hedeflemiştir. Sekülerleşme ve desekülerleşme insan topluluklarının yapısında önemli dönüşümleri taşıyabilen; inanç ve din pratiklerini bireysel ve toplumsal planda etkileyen süreçlerdir. Ülkücü Hareketin bu noktadan incelenmesi vesilesiyle Hareketin fikirsel yapı, inanç, milliyetçilik ve toplumsal dokuyla etkileşimi gibi yönlerden anlaşılması amacıyla önemli bir alan oluşmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve fenomenolojik perspektif dahilinde yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Ulaşılan veriler tematik analiz ekseninde değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulguları Ülkücü Hareketin gerek tarihsel gerekse toplumsal bağlamda idrak ettiği ilgili dönüşümleri ortaya koyarken, çalışmanın katılımcılarının da söz konusu süreçler hakkında algılarını ve deneyimlerini detaylı bir biçimde analiz etmektedir. Çalışma, Türkiye'de Ülkücü hareketin sekülerleşme ve desekülerleşme bağlamındaki dönüşümünü ele alan sınırlı sayıdaki araştırmaya katkı sunmakta ve literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Elde edilen sonuçlar, hem akademik literatüre hem de Türkiye'nin toplumsal dönüşüm süreçlerine dair politika yapıcılara rehberlik edebilecek nitelikte özgün veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ülkücü Movement holds a significant and deep-rooted place in Turkish political life and social structure. This study aims to examine the dynamics of secularization and desecularization within the Ülkücü Movement. Secularization and desecularization are processes that can bring significant transformations to the structure of human communities, influencing religious beliefs and practices at both individual and societal levels. By analyzing the Ülkücü Movement from this perspective, the study creates an important framework for understanding the movement's intellectual structure, beliefs, nationalism, and its interaction with the social fabric. Qualitative research methodology was adopted, and semi-structured interviews were conducted within a phenomenological perspective. The collected data were evaluated through thematic analysis. The study's findings reveal the relevant transformations experienced by the Ülkücü Movement in both historical and social contexts, while also providing an in-depth analysis of the participants' perceptions and experiences regarding these processes. This research contributes to the limited studies on the transformation of the Ülkücü Movement in the context of secularization and desecularization in Türkiye and aims to fill a gap in the literature. The results obtained provide original data that can guide both the academic literature and policymakers concerning Türkiye's processes of social transformation.