Pamukkale Üniversitesi öğrencilerinde gıda güvencesizliğinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of food insecurity on quality of life in Pamukkale University students
- Tez No: 932950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN UTKU UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Üniversite eğitimi, öğrencilerin bilgi ve becerilerini geliştirdiği önemli bir dönemdir. Ancak, birçok öğrenci bu süreçte aynı zamanda ekonomik zorluklarla da mücadele etmektedir. Gıda güvencesizliği, üniversite öğrencilerinin karşılaştığı önemli sorunlardan biridir. Öğrencilerin gıda güvencesizliğinin yaşam kaliteleri üzerine etkisini belirlemek ve bu konuda önlemler almak önemlidir. Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinde gıda güvencesizliğinin yaşam kalitesine etkisi belirlenerek, bu konuda uygulanabilecek politikalar için kanıt sağlanması amaçlanmıştır. Örneklem büyüklüğü hesaplanması için etki büyüklüğü 𝑑=0,2 , %95 güven düzeyi (𝛼=0,05) ve %95 istatistiksel güç (1−𝛽=0,95) kullanılarak minimum örneklem büyüklüğü 1302 kişi olarak belirlenmiştir. Potansiyel yanıt vermeme durumları göz önüne alınarak %15'lik bir artış uygulanmış ve çalışmada hedeflenen örneklem büyüklüğü 1495 kişi olarak hesaplanmıştır. Araştırmada, kolayda örnekleme yöntemi (convenience sampling) kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak 45 soruluk anket formu uygulanmıştır. Yaşam kalitesi SF-12 Ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Araştırma öncesinde etik kurul izni ve gerekli kurumsal izinler alınmıştır. Veri analizi için SPSS 23.0 programı kullanılmıştır. Ölçümsel değişkenlerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U veya Kruskall Wallis Testleri, yaşam kalitesiyle ilişkili etmenlerin değerlendirilmesinde çoklu doğrusal regresyon(backward) analizi kullanılmıştır. Katılımcıların yaklaşık yarısı gıda güvencesizliği yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
University education is an important period in which students develop their knowledge and skills. However, many students also struggle with economic difficulties during this period. Food insecurity is one of the important problems faced by university students. It is important to determine the effect of food insecurity on students' quality of life and to take measures in this regard. In this study, it was aimed to determine the effect of food insecurity on the quality of life of university students and to provide evidence for policies that can be implemented in this regard. For the sample size calculation, the minimum sample size was determined as 1302 people using the effect size 𝑑=0.2, 95% confidence level (𝛼=0.05) and 95% statistical power (1-𝛽=0.95). Considering the potential non-response situations, an increase of 15% was applied and the targeted sample size was calculated as 1495 people. In the study, convenience sampling method was used. A 45-question questionnaire was used as a data collection tool. Quality of life was measured using the SF-12 Scale. Ethics committee permission and necessary institutional permissions were obtained before the research. SPSS 23.0 programme was used for data analysis. Mann Whitney U or Kruskall Wallis Tests were used to compare measurable variables, and multiple linear regression (backward) analysis was used to evaluate factors related to quality of life. Approximately half of the participants experience food insecurity.