Nikel kaplanmış Inconel 718 ve Inconel 625'in AMS4787 dolgu malzemesi ile sert lehimleme prosesinin mekanik özelliklerinin kıyaslanması
A comparison of the mechanical properties of nickel-plated Inconel 718 and Inconel 625, in conjunction with the brazing process using AMS4787 filler material
  1. Tez No: 932951
  2. Yazar: UTKU ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL YAZAR, PROF. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, nikel bazlı süperalaşımların havacılık ve enerji sektörü gibi ileri teknoloji uygulamalarında yüksek performans ve dayanıklılık gereksinimlerini karşılamak amacıyla sert lehimleme tekniklerinin incelenmesini konu almaktadır. Sert lehimleme, kompleks geometrilere ve ince duvar kalınlıklarına sahip malzemelerin birleştirilmesinde tercih edilen etkin bir yöntemdir. Bu çerçevede, Inconel 718 ve Inconel 625 malzemelerinin AMS4787 dolgu malzemesi kullanılarak sert lehim ile birleştirilmesinin mikro yapısal ve mekanik performansına etkisi detaylı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma, birleştirme işleminde nikel kaplama, birleşme açıklığı, bindirme mesafesi ve ıslatma oranı gibi kritik parametrelerin etkilerini incelemek üzerine yoğunlaşmıştır. Yüzey hazırlama tekniklerinin ve dolgu malzemesi bileşimlerinin öne çıktığı çalışma, vakum fırın sert lehimleme prosesi ile gerçekleştirilmiştir. Lehimlenmiş numunelerin mikro yapısal analizi optik mikroskop ve radyografik muayene yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Mekanik performans ise çekme testleri ve kayma testleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın, AMS4787 dolgu malzemesi kullanılarak Inconel 718 ve Inconel 625 malzemelerinin sert lehimle birleştirilmesi sürecine ilişkin literatüre önemli katkılar sağlaması ve havacılık endüstrisi ile enerji sektörü gibi kritik alanlardaki gelecekteki uygulamalara ışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates brazing techniques for nickel-based sweep alloys to meet the high performance and durability requirements of advanced technology applications such as aerospace and energy sectors. Brazing is an effective method preferred for joining materials with complex geometries and thin wall thicknesses. In this framework, Inconel 718 and Inconel 625 materials were used as AMS4787 filler material. The effect of brazing on the microstructural and mechanical performance of nickel plating in the joining process was evaluated in detail. The study focused on investigating the effects of critical parameters such as nickel plating, joint clearance, lap distance and wetting rate in the joining process. The study, in which surface preparation techniques and filler material compositions are prominent, was carried out by vacuum furnace brazing process. Microstructural analysis of the brazed specimens was carried out by optical microscopy and radiographic examination methods. Mechanical performance was evaluated by means of tensile tests and shear tests. This study is intended to make significant contributions to the literature on braze joining techniques of Inconel 718 and Inconel 625 materials using AMS4787 filler material and to shed light on future applications in critical areas such as the aerospace industry and the energy sector.