Sol Yarı Cisim Düzleminde 3-net ve 4-netler Üzerine
On 3-net and 4-nets in Left Semifield Plane
- Tez No: 932960
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde, 9. mertebeden Hall projektif düzlemi içinde, Baer projektif alt düzleminden elde edilen bir afin düzlemde tanımlanan 3-net ve 4-netler incelenmiştir. Tez, altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezin amacı ve kapsamı tanıtılmıştır. İkinci bölümde, konuyla ilgili yapılan literatür araştırması özetlenmiştir. Üçüncü bölümde, projektif düzlemlerle ilgili temel kavramlar açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, sol yarı cisimden elde edilen projektif düzlemdeki Baer alt düzleminin bazı 3-net yapıları incelenmiştir. Beşinci bölümde ise bazı 4-net yapıları ele alınmıştır. Tezin altıncı ve son bölümünde, çalışmanın sonuçları değerlendirilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines 3-nets and 4-nets defined in an affine plane derived from the Baer projective subplane of the 9th-order Hall projective plane. The thesis is structured into six chapters. The first chapter introduces the purpose and scope of the study. The second chapter provides a review of the relevant literature. The third chapter explains fundamental concepts related to projective planes. The fourth chapter focuses on the investigation of specific 3-net structures within the Baer subplane of a projective plane obtained from a semifield. The fifth chapter explores certain 4-net structures. The sixth and final chapter presents the conclusions of the study and offers recommendations.