6061 alaşımına alsc ve ALTİ5B1 master alaşımları katkısının mikroyapı ve mekanik özellikler üzerindeki etkisi
Effect of alsc and ALTI5B1 master alloys addition to 6061 alloy on microstructure and mechanical properties
- Tez No: 933016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÇUĞ, DR. MUSTAFA YUNUS AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, 6061 alaşımının mikro yapısının ve mekanik özelliklerinin AlSc (alüminyum-skandiyum) ve AlTi5B1 ana alaşımının eklenmesiyle nasıl etkilendiği incelenmiştir. Bu hedefe ulaşmak için döküm ve alaşım geliştirme amacıyla hurda 6061 alaşımı elde edilmiştir. 6061 alaşımını iyileştirmek için %2 Sc içeren AlTi5B1 ve AlSc ana alaşımı da elde edilmiştir. Ana alaşımların ve hurda 6061 alüminyum alaşımının amaçlanan kimyasal bileşimleri spektral analizle doğrulanmıştır. Çalışma dört farklı kompozisyonu içermektedir. Bu kompozisyonlar temel 6061 alaşımı, %0,15 AlTi5B1 içeren 6061, %0,2 Sc içeren 6061 ve %0,1 AlTi5B1 ve %0,15 Sc içeren 6061 alaşımıdır. Döküm için gerekli ağırlıkları ölçmek için hassas bir terazi kullanılmıştır. Eritme 730°C'ye ayarlanmış bir elektrikli fırında yapılmıştır. Erimiş bileşenler, 400°C'ye ısıtılmış bir metal kalıba konulmuş ve ana alaşımlar dökümden on beş dakika önce eklenmiştir. Sonraki metalografik işlemler Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir. Dökümden sonra malzemeler hassas kesme mzkinesinde kesilmiştir ve bakelit kapsülleme için sıcak montaj işlemine tabi tutulmuştur. Aşındırma için gereken yüzey kalitesini elde etmek için numuneler SiC levhalar ve elmas çözeltileri ile taşlanmış ve parlatılmıştır. Optik mikro yapı resimleri 200x ve 500x büyütmelerde toplanmış ve Vickers sertlik testleri 500g yük altında gerçekleştirilmiştir. Kuru bir atmosferde, 25 metre mesafede 20N yük kullanılarak aşınma testleri yapılmıştır. Çalışma, AlSc ve AlTi5B1 ilavelerinin 6061 alaşımının özellikleri üzerindeki etkisini daha ayrıntılı olarak araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined how the microstructure and mechanical characteristics of 6061 alloy were affected by the addition of AlSc (aluminum-scandium) and AlTi5B1 master alloy. Scrap 6061 alloy was acquired for casting and alloy development in order to achieve this goal. In order to modify the 6061 alloy, AlTi5B1 and AlSc master alloy with 2% Sc were also acquired. The intended chemical compositions of the master alloys and scrap 6061 aluminum alloy were validated by spectral analysis. For the study, four distinct compositions were planned: 6061 with 0.1% AlTi5B1 and 0.15% Sc, 6061 with 0.2% Sc, 6061 with 0.15% AlTi5B1, and the base 6061 alloy. Using a precise scale, the necessary weights for casting were determined, and melting was done at 730°C in an electric furnace. After adding the master alloys fifteen minutes prior to casting, the molten materials were poured into a 400°C metal mold that had been warmed.Subsequent metallographic operations were carried out in the laboratories of Karabük University Iron and Steel Institute. After casting, the materials were cut with a precision cutting machine before being hot mounted for bakelite encapsulation. To acquire the surface quality required for etching, samples were ground and polished with SiC sheets and diamond solutions. Optical microstructure pictures were collected at 200x and 500x magnifications, and Vickers hardness tests were performed under a 500 g load. In a dry atmosphere, wear tests were carried out using a 20N load over a 25-meter distance. The study delves further into the impact of AlSc and AlTi5B1 additions on the characteristics of 6061 alloy.