Assessing physics teachers' pedagogical content knowledge of heat and temperature through a vignette based instrument
Fizik öğretmenlerinin isi ve sicaklikla ilgili pedagojik alan bilgilerinin vinyet tabanli bir ölçekle değerlendirilmesi
- Tez No: 933018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZEL, DOÇ. DR. SEVDA YERDELEN DAMAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 419
Özet
Bu çalışma, hizmet içi fizik öğretmenlerinin ısı ve sıcaklıkla ilgili pedagojik alan bilgilerini (PAB) incelemeyi hedeflemektedir. Bu amaçla vinyet tabanlı bir ölçek geliştirilmiştir. Ölçek, PAB'ın iki boyutuna odaklanmaktadır: (1) öğrenci anlayışı bilgisi ve (2) öğretim stratejileri bilgisi. Ölçek geliştirme aşamaları, PAB'ı kavramsallaştırma, ön maddeleri geliştirme, ilk bilişsel görüşmeleri yapma, kapsamlı bir madde havuzu geliştirme, ikinci bilişsel görüşmeleri yapma, son hali verilen ölçeği uygulama ve betimleyici analizleri yapmaktan oluşmaktadır. Ölçeğin son hali, Öğrenci Anlayışı Bilgisi bölümünde 12 madde ve Öğretim Stratejileri Bilgisi bölümünde 12 madde olmak üzere 24 maddeden oluşmaktadır. Çalışmaya toplam 99 hizmet içi fizik öğretmeni ve 10 fizik alanı dışından öğretmen katılmıştır. Ölçeğin geçerliliğini sağlamak için uzman görüşleri alma, bilişsel görüşmeler yapma ve fizik ve fizik alanı dışından öğretmenlerin puanlarını karşılaştırma gibi yöntemler izlenmiştir. Ölçeğin güvenilirliğini değerlendirmek için madde analizi, madde-toplam korelasyonu, Cronbach alfa korelasyonu ve değerlendiriciler arası korelasyon hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuçları, hizmet içi fizik öğretmenlerinin çoğunlukla öğrencilerin kavram yanılgılarına ilişkin genel yorumlar yaptığını göstermektedir. Fizik öğretmenleri sıcaklıkla ilgili kavram yanılgılarına yönelik ısı ve ısı iletimine kıyasla daha detaylı yorumlar yapmıştır. Benzer şekilde, öğretmenlerin öğretim stratejilerine ilişkin bilgilerini ölçen maddelere verdikleri yanıtların çoğu yanlış ve ilgisiz bulunmuştur. Benzetme ve gösterimlere ilişkin pedagojik alan bilgisini inceleyen maddelere verdikleri yanıtlar da yetersiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a vignette based instrument to probe in-service physics teachers' PCK of heat and temperature. The instrument focuses on two dimensions of PCK, namely (1) knowledge of student understanding and (2) knowledge of instructional strategies. The procedure of the instrument development consisted of conceptualizing PCK, developing preliminary items, conducting the first round of cognitive interviews, developing a comprehensive item pool, conducting the second round of cognitive interviews, administering the final instrument, and conducting descriptive statistics. The final form of the instrument consists of 24 items, with 12 items in the Knowledge of Student Understanding section and 12 items in the Knowledge of Instructional Strategies section. A total of 99 in-service physics teachers and 10 non-physics teachers participated in the study. To ensure the validity of the instrument, expert opinions were taken, cognitive interviews were conducted, and scores of physics and non-physics teachers were compared. Item analysis, item-total correlation, Cronbach's alpha correlation, and inter-rater correlation were conducted to evaluate the reliability of the instrument. The results of the study suggest that in-service physics teachers mostly made too general interpretations regarding student alternative conceptions. The physics teachers' interpretations of alternative conceptions of temperature were more sophisticated compared to heat and heat conduction. Similarly, most of the teachers' answers to items probing their knowledge of instructional strategies were false/irrelevant. Their performance on items eliciting knowledge of analogies and demonstrations was insufficient.