Doğal renklendirici proses sıvı atıklarından glukoz şurubu alternatifi deiyonize şeker elde edilmesi ve model gıdalarda kullanım olanaklarının belirlenmesi
Obtaining deionizied sugar as a alternative glucose syrup from liquid wastes of natural coloring process and determining the possibilities of the usage in model foods
  1. Tez No: 933022
  2. Yazar: BURCU TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında siyah havuç ve kırmızı pancar orijinli doğal renklendirici proses atıklarından farklı gıda teknolojisi alanında kullanılabilecek ve glikoz şurubu alternatifi geri kullanım ile elde edilebileceği düşünülmektedir. Bu amaçla farklı gıda alanlarını temsil etmek üzere şekerleme (jelly) ve süt ürünleri (dondurma) üzerinde glikoz şurubu ikame düzeyi ve sonuçlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tez ön çalışmaları kapsamında belirlenen yöntemde, iki farklı atık türü (siyah havuç ve kırmızı pancar) iki farklı adsorberden, üç farklı besleme hızı ile geçirilmesine yönelik faktöriyel deneme planı uygulanarak sonrası proje somut hedeflerinde tanımlanmış özelliklerde alternatif şeker şurubu elde edilmesi amaçlı araştırma faaliyetleri yürütülecektir. Her bir akışkan atık için bu aşama sonucu belirlenecek olan yöntem uygulanarak elde edilecek örneklerin ikinci iş paketinde jelly şekerleme, üçüncü iş paketinde ise dondurma üretiminde glikoz şurubunu ikame etme potansiyelleri ile bu ürünlerde kullanılan jelleştirme ajanı ve stabilizatörleri ile etkileşimleri Yanıt Yüzey Yöntemi Custom Karışım Dizayn (Mixture Design) tekniği kullanılarak incelenecektir. Konvansiyonel bileşimler hazırlanacak olan örneklerin başlıca karakteristik özelliklerinin yanıt (response) olarak esas alınması ile belirlenecek optimum formülasyonlar ile örnekler hazırlanacak ve gerçekleştirilen optimizasyon validasyonu gerçekleştirilecektir. Jelly şekerlemeler için response olarak konvansiyonel örneklerin sertlik, elastikiyet, nem miktarı ve su aktivitesi, dondurma örnekleri için ise kıvam, over-run ve damlama süresi kullanılacaktır. ilgili prosess atıklarının bir gıda hammaddesi olarak optimum maliyet ile hedef kullanım alanlarına uygun son özelliklere sahip olacağı yöntem ve koşul belirlenmesi tezin temel hedefleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is thought that the natural coloring process wastes of black carrot and red beet origin can be used in different food technology fields and that the glucose syrup alternative can be obtained by reuse. For this purpose, it was aimed to determine the level and results of glucose syrup substitution on confectionery (jelly) and dairy products (ice cream) to represent different food areas. In the method determined within the scope of the thesis preliminary studies, a factorial trial plan will be applied to transfer two different types of waste (black carrot and red beet) from two different adsorbers at three different feed rates, and then research activities will be conducted to obtain alternative sugar syrup with the characteristics defined in the concrete project goals. For each fluid waste, the result of this stage will be determined by applying the method to obtain samples, including jelly candy in the second work package, glucose syrup substitution potential in ice cream production in the third work package, and interactions with the gelling agent and stabilizers used in these products, Response Surface Method Custom Mix Design technique will be studied. Conventional compositions samples will be prepared with optimal formulations to be determined based on the main characteristic features of the samples to be prepared as a response, and the optimization validation performed will be performed. The hardness, elasticity, moisture content and water activity of conventional samples will be used as the response for jelly confections, while consistency, over-run and dripping time will be used for ice cream samples. determining the method and condition under which the relevant process wastes will have the optimal cost as a food raw material and the final characteristics suitable for the target areas of use is among the main objectives of the thesis. Dec.