Farklı kakao alkalizasyon koşullarının kakaolu içme sütünün kalite özellikleri üzerine etkisi
Effect of different cocoa alkalization conditions on quality characteristics of chocolate milk
  1. Tez No: 933023
  2. Yazar: AYŞE APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS ATALAR, PROF. DR. NEVZAT KONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Alkalizasyon kakao renginin değiştirilmesi sudaki dağılabilirliğinin geliştirmesi, acı ve buruk tadın yumuşatılması için kullanılan bir prosestir.Kakao tozundaki değişimler işlem süresi ve sıcaklığı alkali çözeltinin kuvveti ve türü , basınç ve oksijen seviyesi, reaksiyon aşamasındaki nem seviyesi, kurutma sıcaklığı ve zamanına bağlıdır. Kullanılan alkali çözeltisi kakaonun , pH'sını yükseltir , rengin koyulaşmasını ve daha yoğun bir tat oluşumunu sağlar. Bu işlemde reaksiyon koşullarına bağlı olarak kahverengi, kırmızı / kahverengiden kahverengi / siyaha renk değişimleri gözlemlenir Oluşan değişikliklerin sebebi polifenoller (flavan-3-ols, antosiyaninler ve proantosiyanidinler) ve metilksantinler (teobromin, kafein ve teofilin) gibi bileşiklerin parçalanmasıdır. Tez kapsamında alkalizasyon işlemine ait farklı NaOH konsantrasyonu,sıcaklık ve sürelerde işleme tabi tutulmuş kakaoların süt ürünlerinde kullanımı araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Alkalization is a process used to change the color of cocoa, to improve its dispersibility in water, and to soften the bitter and bitter taste. Changes in cocoa powder depend on the processing time and temperature, the strength and type of alkaline solution, the pressure and oxygen level, the humidity level in the reaction step, the drying temperature and time. The alkali solution used raises the pH of the cocoa, darkens the color and creates a more intense flavor. In this process, color changes from brown, red / brown to brown / black are observed depending on the reaction conditions. Within the scope of the thesis, the use of cocoa processed at different NaOH concentrations, temperatures and times of alkalization in dairy products will be investigated.