Düşük sosyo-ekonomik düzeyli öğrencileri kapsayan sorgulama tabanlı proje modelinin ve grup oluşturma yönteminin etkililiği
Effectiveness of inquiry-based project model covering students with low socio-economic status and group formation methods
- Tez No: 933046
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ÇALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sorgulama Tabanlı Proje (STaP) modelinin ve grup oluşturma yöntemlerinin, ilkokul dördüncü sınıftaki düşük SED'li öğrencilerin“Kuvvetin Etkileri”ile“Maddenin Özellikleri”ünitelerine ilişkin kavramsal anlama düzeylerine, FeTeMM tutumlarına, FeTeMM alanlarına ilgilerine, araştırma ve tasarım becerilerine etkisini incelemektir. Yarı deneysel araştırma deseni boyunca, Trabzon iline bağlı bir devlet ilkokulundan seçilen 78 öğrenci (birinci deney grubu= 22, ikinci deney grubu= 18, birinci kontrol grubu= 20 ve ikinci kontrol grubu= 18 öğrenci) çalışmaya katılmıştır. Her ne kadar deney grupları aynı etkinlikleri 12 haftalık bir müdahale sürecinde yürütmüş olsa da, birinci deney grubu öğrencileri kendi gruplarını ve araştırmacı ile sınıf öğretmeni de ikinci deney grubundaki öğrenci gruplarını oluşturmuştur. Veri toplamak için kuvvetin etkileri ve maddenin özellikleri üniteleri iki aşamalı kavram testleri, FeTeMM tutum ölçeği, FeTeMM alanlarına ilgi ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca, etkinlikler süresinde öğrencilerin gelişimlerini ölçmek için çalışma kağıtları, föyler ve gözlem rubriklerinden faydalanılmıştır. Nicel veriler istatiksel analizlere (MANCOVA, eşleştirilmiş örnekler t testi ve Hedges' g etki büyüklüğü) tabii tutulurken, çalışma kağıtlarından, föylerden ve gözlemlerden elde edilen veriler dereceli puanlama anahtarı (rubrik) ile analiz edilmiştir. Grup oluşturma yöntemlerinin öğrenme çıktıları üzerindeki etkilerini incelemek için de MANCOVA ve Mann Whitney-U testlerinden yararlanılmıştır. FeTeMM tutum ve FeTeMM alanlarına ilgi ölçekleri için sadece ikinci deney grubunun ön test-son test puanları arasında son test lehine istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Hedges' g etki büyüklüğü değerlerininse gruplara, ölçme araçlarına ve alt faktörlere göre çeşitlilik gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, grup oluşturma yöntemlerinin, kavramsal anlama, FeTeMM tutumu ve FeTeMM alanlarına ilgi üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Elde edilen bulgulardan, STaP modelinin düşük SED'li ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin kavramsal anlamalarını, FeTeMM tutumlarını, FeTeMM alanlarına ilgilerini, araştırma ve tasarlama becerilerini belirli bir düzeye kadar geliştirdiği sonucuna varılmıştır. Bu doğrultuda, düşük SED'li ilkokul öğrencileri için STaP modelinin fen bilimleri derslerinde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of the Inquiry-Based Project (IBP) model and group formation methods on conceptual understanding levels of the units 'Effects of Force' and 'Properties of Matter', attitudes towards STEM, interests in STEM fields, research and design skills of the fourth grade primary school students with low socio-economic status. Through quasi-experimental research design, 78 students (the first experimental group= 22, the second experimental group= 18, the first control group= 20 and the second control group= 18 students) drawn from a public primary school in the city of Trabzon partook in the study. Although the experimental groups carried out the same activities within a 12-week implementation duration, the first experimental group formed their own groups while the researcher and primary school teacher constituted the student groups in the second one. To collect data, two-tier concept tests for the units 'Effects of Force' and 'Properties of Matter', and scales for STEM attitude and interest in STEM fields were used. In addition, worksheets, course manuels and observation rubrics were also used to measure students' improvements during the activities. Quantitative data were exposed to statistical analyses (MANCOVA, paired samples t-test and Hedges' g effect size), while the data from the worksheets, course manuels and observations were analysed via rubrics. MANCOVA and Mann Whitney-U tests were used to examine the effects of group formation methods on learning outcomes. There were only significant differences between the second experimental group's pre- and post-test mean scores of the scales for STEM attitude and interest in STEM fields in favour of the post-test scores. It was found that Hedges' g effect-size values were varied in regard to the groups, data collection tools and sub-factors. Also, it was determined that group formation methods were statistically non-significant differences at conceptual understanding, STEM attitude and interest in STEM fields. In light of the findings, it can be concluded that the IBP model has somewhat improved conceptual understanding, attitudes towards STEM, interest in STEM fields, research and design skills of the fourth grade primary school students with low socio-economic status. Accordingly, it is recommended that the IBP model can be used in science courses for primary school students with low socio-economic status.