Fen eğitimi alanında epistemolojik inanç üzerine yayınlanan makalelerin bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of articles published on epistemological beliefs in the field of science education
  1. Tez No: 933110
  2. Yazar: ŞENOL EDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, fen eğitiminde epistemolojik inançlar üzerine yayınlanan makalelerin bibliyometrik analizini yapmayı amaçlamaktadır. Epistemolojik inançlar, bireylerin bilgiye yaklaşım biçimlerini ve bilgi edinme süreçlerini anlamada önemli bir rol oynar ve bu nedenle fen eğitimi araştırmalarında kritik bir odak noktasıdır. Fen eğitimi, bireylerin bilimsel düşünme becerilerini geliştirmesi ve bilimsel bilgiye yönelik tutumlarını şekillendirmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, fen eğitimi alanında epistemolojik inançlar üzerine yapılan çalışmaların bibliyometrik bir perspektiften incelenmesi, literatürdeki akademik etkileri ve gelişimi anlamak için önemlidir. Bibliyometri, bilimsel yayınların ve atıfların nicel analiziyle ilgilenir ve bu çalışma kapsamında yayınların yıllara göre dağılımı, en çok atıf alan yazarlar, anahtar kelimeler ve bu çalışmaların yapıldığı ülkeler gibi çeşitli bibliyometrik parametreler incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, fen eğitimi alanında epistemolojik inançlar üzerine yapılan çalışmaların zaman içinde nasıl geliştiğini ve bu alandaki anahtar konuların evrimini göstermektedir. Özellikle, 2000'li yıllardan itibaren bu konudaki araştırmalarda belirgin bir artış olduğu ve bu çalışmaların çoğunlukla deneysel yöntemler kullanılarak gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Ayrıca, araştırmaların büyük bir kısmının ABD, Avrupa ve Asya'da yoğunlaştığı ve bu bölgelerdeki üniversiteler ile araştırma kurumları arasında yoğun bir iş birliği ağı bulunduğu ortaya konmuştur. Epistemolojik inançlar, bireylerin bilgiye nasıl yaklaştıklarını ve bilginin doğasını nasıl anladıklarını etkilediğinden, bu inançların fen eğitimi sürecinde öğrencilerin öğrenme deneyimleri üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Araştırmanın bulguları, fen eğitimi alanında epistemolojik inançların nasıl ele alındığını ve bu alandaki bilimsel etkileşimleri anlamada bibliyometrik analizlerin önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, fen eğitimi araştırmalarında epistemolojik inançlarla ilgili literatürün bibliyometrik analizini yaparak, bu alandaki akademik eğilimleri, metodolojik yaklaşımları ve gelecekteki araştırma alanlarını belirlemeyi hedeflemektedir ve bu tür analizler, fen eğitimi alanında epistemolojik inançların araştırılmasında yeni perspektifler sunarak bilimsel topluluğun gelişimine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a bibliometric analysis of articles published on epistemological beliefs in science education. Epistemological beliefs play a significant role in understanding how individuals approach knowledge and the processes of acquiring it, making them a critical focus in science education research. Science education holds great importance in developing individuals' scientific thinking skills and shaping their attitudes toward scientific knowledge. In this context, a bibliometric examination of studies on epistemological beliefs in the field of science education is essential to understand the academic impact and development of the literature. Bibliometrics involves the quantitative analysis of scientific publications and citations. In this study, various bibliometric parameters such as the distribution of publications over the years, the most-cited authors, keywords, and the countries where these studies were conducted were analyzed. The findings of the research highlight how studies on epistemological beliefs in science education have evolved over time and demonstrate the development of key topics in this field. Specifically, it has been observed that there has been a notable increase in research on this topic since the 2000s, with most of these studies being conducted using experimental methods. Additionally, a significant portion of the research is concentrated in the United States, Europe, and Asia, with a strong network of collaboration between universities and research institutions in these regions. Since epistemological beliefs influence how individuals approach knowledge and understand its nature, these beliefs have a direct impact on students' learning experiences in the science education process. The findings of the research emphasize the importance of bibliometric analyses in understanding how epistemological beliefs are addressed in science education and the scientific interactions in this field. In conclusion, by conducting a bibliometric analysis of the literature on epistemological beliefs in science education research, this study aims to identify academic trends, methodological approaches, and future research areas in this field. Such analyses can contribute to the development of the scientific community by offering new perspectives on the investigation of epistemological beliefs in science education.