Acil serviste sepsis/septik şok hastalarında periferik perfüzyon ölçümüne dayalı hasta yönetimi ile standart hasta yönetiminin karşılaştırılması
Comparison of patient management based on peripheral perfusion measurement and standard patient management in sepsis/septic shock patients in the emergency department: A prospective randomized study
- Tez No: 933111
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Emergency Medicine, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Sepsis, vücudun bir enfeksiyona verdiği yanıtın kendi dokularına ve organlarına zarar vermesiyle ortaya çıkan, yaşamı tehdit eden bir sendromdur. Sepsis tedavisinde makro hemodinamik parametrelerin restorasyonuna rağmen mikro dolaşımdaki değişiklikler organ yetmezliğine yol açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, PPI kılavuzluğunda mikro dolaşımı değerlendiren hasta yönetiminin sepsis ve septik şoklu hastaların sağkalımı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışma, tek merkezli, prospektif, randomize kontrollü bir çalışma olarak, 01.02.2024-09.09.2024 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin acil servisinde gerçekleştirildi. Kontrol grubu, SSC kılavuzuna göre makro hemodinamik parametrelerle yönetilmiş olup, hedef MAP'ı ≥65 mmHg tutmak ve laktatı her 2 saatte bir %20 azaltmak veya normale döndürmekti. Çalışma grubunda ek olarak Masimo cihazı ile PPI ölçümü yapıldı. Makro hemodinamisi bozulmuş durumda ise öncelik bunun düzeltilmesi oldu. Makro hemodinamisi korunmuş iken PPI
Özet (Çeviri)
Objective: Sepsis is a life-threatening syndrome that occurs when the body's response to an infection causes damage to its own tissues and organs. Despite the restoration of macro-hemodynamic parameters in sepsis treatment, microcirculatory changes can lead to organ failure. The aim of this study is to investigate the effect of patient management guided by PPI in assessing microcirculation on the survival of patients with sepsis and septic shock. Materials and Methods: The study was conducted as a single-center, prospective, randomized controlled trial in the emergency department of a university hospital between 01.02.2024 and 09.09.2024. The control group was managed according to SSC guidelines using macro-hemodynamic parameters, aiming to maintain MAP ≥65 mmHg and reduce lactate levels by 20% every 2 hours or normalize them. In the study group, PPI measurement was performed using the Masimo device. If macro-hemodynamics were impaired, priority was given to correction. When macro-hemodynamics were preserved, patients with PPI