Ders imecesi modelinin matematik derslerinde uygulanmasına ilişkin matematik öğretmenlerinin görüşleri
Mathematics teachers' opinions on the implementation of the lesson study model in mathematics lessons
- Tez No: 933185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY AGAÇ, PROF. DR. FATİH ÖZMANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, ortaokul matematik öğretmenlerinin ders imecesi modeline ilişkin deneyimlerinden elde edilen görüşlerin derinlemesine incelenmesini amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile tasarlanan bu araştırma, aynı okulda görev yapan üç matematik öğretmeni ile üç aylık bir sürede gerçekleştirilmiştir. Katılımcı öğretmenler sürecin başında ders imecesi modeli ve modelin nasıl uygulandığıyla ilgili bilgilendirilmişlerdir. Süreç boyunca öğretmenler ile yapılan görüşmeler ve toplantılar kayıt altına alınmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak katılımcı günlükleri, görüşme ve toplantı kayıtları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; öğretmenlerin toplantılarda konuştukları konularda, ders öncesi hazırlık süreçlerinde ve modele bakış açılarında değişim oluştuğu sonucuna varılmıştır. Öte yandan ders imecesi modelinin öğretmenler için oluşturduğu fırsatlar ve bu fırsatların öğretmenler üzerinde etkisini azaltan sınırlılıkların neler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to gather and analyze middle school mathematics teachers' evaluations and opinions about the implementation process of the lesson study model. Using a case study, a qualitative research method, this study was conducted over a three-month period with three mathematics teachers working at the same school. At the beginning of the process, the participating teachers were informed about the lesson study model and how it would be implemented. This information session, along with individual interviews with the participants at the end of the meeting and all meetings held throughout the process, was recorded. The data collection tools in the study included participant journals, meeting records, and interview transcripts. The results of the study revealed that the teachers experienced changes in the topics discussed during meetings, their lesson preparation processes, and their perspectives on the model. Furthermore, the opportunities created by the lesson study model for the teachers were identified, as well as the limitations that reduced the impact of these opportunities on the teachers.