Rational points on horocycles and incomplete Gauss sums
Horocycle'lar üzerindeki rasyonel noktalar ve tamamlanmamış Gauss toplamları
- Tez No: 933183
- Danışmanlar: PROF. DR. JENS MARKLOF
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Bristol
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, horocycle akışları altında rasyonel noktaların sınırlayıcı dağılımları ile tamamlanmamış (eksik) Gauss toplamlarının değer dağılımı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Sonlu alanlı hiperbolik bir yüzey üzerindeki horocycle akışlarının temel özelliklerinden biri, uzun kapalı horocycle'ların düzgün (uniform) bir şekilde dağılmasıdır. Bu çalışmada, modüler yüzey üzerindeki horocycle'lara rasyonel noktalar yerleştirilmekte ve bu noktaların eşdağılım (equidistribution) özellikleri araştırılmaktadır. Ardından bu analiz, modüler yüzeyin metaplektik örtüsüne kadar genişletilmektedir. Öte yandan, klasik Gauss toplamlarının, toplamdaki terim sayısının 4'e göre kalıntı sınıfına bağlı olarak kapalı biçimde değerlendirilebildiği iyi bilinmektedir. Ancak bu durum, toplama aralığının tam toplamın yalnızca bir alt aralığıyla sınırlandığı tamamlanmamış Gauss toplamları için geçerli değildir. Bu tezde, terim sayısı sonsuza giderken rastgele argümanlar altında bu tamamlanmamış toplamların limit davranışı incelenmektedir. İspatın temel bileşeni, metaplektik horocycle'lar üzerindeki rasyonel sayıların eşdağılımıdır. Ayrıca, tamamlanmamış Gauss toplamları için zayıf invarians prensibinin bir analoğu da ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the connection between the limiting distributions of rational points on horocycle flows and the value distribution of incomplete Gauss sums. A key property of the horocycle flow on a finite-area hyperbolic surface is that long closed horocycles are uniformly distributed. In this thesis we embed rational points on such horocycles on the modular surface and investigate their equidistribution properties. We later extend this study to the metaplectic cover of the modular surface. On the other hand, it is well known that the classical Gauss sums can be evaluated in closed form depending on the residue class of the number of terms in the sum modulo 4. This is not the case for the incomplete Gauss sums, where we restrict the range of summation to a sub-interval (both long and short relative to the complete sums) and study their limiting behavior at random argument as the number of terms goes to infinity. The main ingredient in the proof is the equidistribution of rationals on metaplectic horocycles mentioned above. We also establish an analogue of the weak invariance principle for incomplete Gauss sums.