Migren hastalarında vertebrobaziler sistem anatomisinin manyetik rezonans anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of vertebrobasilar system anatomy in migraine patients with magnetic resonance angiography
- Tez No: 933189
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Serebrovasküler olayların gelişme riskinin migren hastalarında artış gösterdiği son yapılan çalışmalar ile ortaya konmuştur. Migren hastalarında, a. basilaris'in laterale yer değişim miktarı ve elongasyonunda artış olduğu gösterilmiştir. Bu bulgulardan yola çıkarak çalışmamızda, migren hastalarında vertebrobaziler sistem (VBS) anatomisindeki değişiklikleri kontrol grubundaki hastalar ile karşılaştırarak araştırmayı amaçlanmıştır. Çalışmamıza, manyetik rezonans anjiografi (MRA) görüntülemesi yapılmış 50 migren (25 erkek, 25 kadın) tanılı hasta ile baş ağrısı şikayeti olmadan başka sebeplerle MRA görüntülemesi yapılmış 50 kontrol grubu (25 erkek, 25 kadın) hastası dahil edilmiştir. MRA görüntülerinde; a. vertebralis (AV) ve a. basilaris (AB) çapı, dominant AV (DAV) oranı, AV ve AB'nin düz-kıvrımlı uzunlukları ile kıvrımlılık indeksleri, AB'nin laterale yer değişim miktarı, AB ve VBS geometrik şekli değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Recent studies indicate that migraine patients have an increased risk of developing cerebrovascular events. It has been shown that increased lateral displacement and elongation of the basilar artery (BA) in migraine patients. Based on these findings, our study aims to investigate the changes in the vertebrobasilar system (VBS) anatomy in migraine patients compared to the controls. We included 50 migraine patients (25 males, 25 females) who underwent magnetic resonance angiography (MRA) imaging and 50 controls (25 males, 25 females) who underwent MRA imaging for other reasons without headache complaints. On the MRA images, we examined the diameters of the vertebral artery (VA) and BA, the ratio of dominant VA, straight-actual lengths and tortuosity index of VA and BA, lateral displacement of BA, geometric shapes of BA and VBS.