İntestinal tip mide adenokarsinomlarında tümör-stroma oranının histopatolojik prognostik parametrelerle ilişkisi
The relationship of tumor-stroma ratio with histopathological prognostic parameters in intestinal type gastric adenocarcinoma
- Tez No: 820122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN GÖKCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Gastrik adenokarsinom tüm dünyada önemli bir mortalite sebebidir. Tümör-stroma oranı pek çok farklı kanserde prognostik faktör olarak araştırılmış ve kötü prognostik özelliği tanımlanmıştır. Çalışmamızda gastrik adenokarsinomlarda tümör-stroma oranı ile histopatolojik prognostik parametreler arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 125 gastrik adenokarsinom tanılı hastanın total ve subtotal gastrektomi materyallerine ait H&E lamları retrospektif olarak değerlendirildi. Olgular yaş, cinsiyet, histolojik tip, diferansiyasyon derecesi, tümör boyutu, invazyon derinliği, lenf nodu tutulumu, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, patolojik evre ve bu özelliklerin stroma oranı ile ilişkisi yönünden incelendi. Bulgular: İncelenen 125 olgunun 58'i (% 46,4) düşük stromalı, 67'si (%53,6) yüksek stromalı grupta yer aldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Gastric adenocarcinoma is an important cause of mortality all around the world. Tumor-stroma ratio is easily detectable histopathologic feature and studied in different carcinoma types. According to results of these investigations, high stroma ratio is a poor prognostic factor. In this study, we aimed to detect the relationship between tumor-stroma ratio and histopathologic prognostic parameters in gastric adenocarcinoma. Material and method: In this study, hematoxylin and eosin stained slides from 125 gastric adenocarcinoma cases were retrospectively reviewed. The cases were evaluated for age, sex, histologic subtype, pathologic grade, tumor size, depth of invasion (pT), lymph node metastasis, lymphovascular invasion, perineural invasion, pathologic stage and tumor-stroma ratio. Results: Among the 125 cases that were analyzed, high stroma ratio was observed in %53,6 (67 cases) of them.