İntestinal tip mide adenokarsinomlarında tümör tomurcuklanması ve tümörü infiltre eden lenfositlerin patolojik prognostik faktörlerle ilişkisi
Tumor budding and tumor-infiltrating lymphocytes in intestinal-type gastric adenocarcinoma is associated with pathological prognostic factor
  1. Tez No: 624332
  2. Yazar: EBRU TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. FAHRİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada tümör tomurcuklanması ve tümörü infiltre eden lenfositlerin, prognostik faktörlere etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda intestinal tip mide adenokarsinom tanısı almış, 2010-2019 yılları arasında subtotal ya da total gastrektomi uygulanmış, preoperatif tedavi almamış 152 olgu belirlendi. Tümör tomurcuklanması ve tümörü infiltre eden lenfositler düşük, orta, yüksek olarak gruplandı. Tümör tomurcuklanmasının ve tümörü infiltre eden lenfositlerin derecesinin klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: In this study, it had aimed to propound the effects of tumor budding and tumor infiltrating lymphocytes on prognostic factors. MATERIALS AND METHODS: 152 cases diagnosed as intestinal type gastric adenocarcinoma in Sakarya Training and Research Hospital, had subtotal/total gastrectomy between years 2010-2019, hadn't taken any preoperative treatment, had assigned. Tumor budding and tumor infiltrating lymphocytes classified as low, moderate and high. Correlation between grade of tumor budding and tumor infiltrating lymphocytes and clinicopathological relation had investigated.