Destekli (strut) derin kazı uygulamalarında deformasyonların değerlendirilmesi
Evaluation of deformations in supported (strut) deep excavation applications
- Tez No: 933223
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN ÖZOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Derin kazı sistemine etki eden yükleri karşılamak için destek yapıları inşa edilmektedir. Bu çalışmanın amacı derin kazılarda stabiliteyi sağlamak için kullanılan çelik boru (strut) ve ankraj elemanlarının farklı parametrelerle modellenerek derin kazı üzerindeki etkisini sayısal analizlerle incelemektir. Bu analizler Plaxis 2D ve Plaxis 3D yazılımları ile yapılmıştır. Diyafram duvar ve derin kazı Plaxis 2D'de modellenmiş, çelik boru (strut) ve ankrajlı sistem Plaxis 3D'de modellenmiştir. Desteksiz derin kazı göçmeye maruz kalırken, diyafram duvarlı derin kazıda aşırı deplasman gözlenmiştir. Deplasmanları azaltmak için sisteme ankraj ve çelik boru (strut) eklenmiştir. Ankraj aralıklarını ve ankraj uzunluğunu değiştirmek kazı alanında oluşan yatay deplasmanları önemli ölçüde etkilemiştir. Çelik boru (strut) çapı, çelik boru (strut) et kalınlığı ve çelik boru (strut) uzunluğunun diyafram duvar deplasmanları üzerinde önemli ölçüde etkisi olmazken çelik boru (strut) deformasyonlarında ve destek elamanlarına gelen yüklerde etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Support structures are built to bear the loads affecting the deep excavation system. This study aims to model the strut and anchor elements used to ensure stability in deep excavations with different parameters and examine their effects on deep excavations with numerical analysis. The Diaphragm wall and deep excavation were modeled in Plaxis 2D, strut and anchored system were modeled in Plaxis 3D. While the unsupported deep excavation was subject to collapse, excessive displacement was observed in the deep excavation with diaphragm walls. Anchors and struts were added to the system to reduce displacements. Changing the anchor spacing and anchor length significantly affected the horizontal displacements in the excavation area. While strut diameter, strut wall thicknesses and strut length do not have a significant effect on diaphragm wall displacements, they do have an effect on strut deformations and forces on the support elements.